Gdy długa zima się kończy, chcemy jak najszybciej przywrócić naszemu ogrodowi dobrą kondycję. Zadbany ogród jest efektem regularnej pielęgnacji i dobrego stanu samej gleby. Jednak by tak się stało, musimy wcześniej przygotować go w taki sposób, by prace zajmowały nam jak najmniej czasu. Przedstawiamy Wam sposoby na ożywienie ogrodu po zimie, które są nie tylko szybkie, ale dające zachwycające efekty niewielkim kosztem!
1. Tanio i szybko – rabata w kilka tygodni
Najlepszym sposobem na to, by ogród zakwitł już w pierwszym miesiącu po założeniu, jest wysianie na rabatach jednorocznych gatunków kwitnących. Najlepiej zakupić je w formie wielogatunkowej mieszanki. Nasiona te możemy wysiać już na koniec kwietnia. Aby jednak szybko uzyskać kwitnącą rabatę, musimy pamiętać, by wysiać nasiona do spulchnionego podłoża, a następnie ostrożnie je zagrabić i podlać. Ważne, by podłoże utrzymywać w umiarkowanej wilgotności.
2. Zieleń nawet w zimie!
Grunt pod koronami drzew zazielenia się najwolniej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem na ten problem jest wysianie tam bodziszka korzeniastego. Gatunek ten nie ma bowiem dużych wymagań, jeśli chodzi o jakość podłoża (która po zimie nie jest najlepsza). Nie potrzebuje też częstej pielęgnacji i co najważniejsze, rośnie bardzo szybko. Bodziszek jest rośliną wieloletnią i najlepiej prezentuje się po kilku sezonach, gdy tworzy gęsty kobierzec kwiatowy, na którym z pewnością nie rozwiną się chwasty. Roślina ta kwitnie od maja do lipca. Jest kilka odmian bodziszka korzeniastego, które różnią się kolorystyką. Jednak najważniejszą zaletą jest fakt, że gatunek ten należy do roślin wiecznie zielonych, co oznacza, że wygląda pięknie nawet zimą!
3. Łatwy sposób na zielony trawnik w 2 tygodnie
Trawnik powstały z wysiewu nasion jest efektem kilkumiesięcznego wzrostu. Wymaga on stałej, prawidłowej pielęgnacji, jeżeli ma utrzymać odpowiednią gęstość i zieloną barwę. Jednak gdy nie możemy doczekać się zieleni za oknem na całej powierzchni ogrodu, rozwiązaniem jest trawnik z rolki, który może być eksploatowany już po 2 tygodniach. Producenci takich trawników zapewniają, że nie różni się on pod względem jakości od tradycyjnego. Czasami nawet jest lepszy, gdy zostały w nim użyte wyselekcjonowane mieszanki traw. Jak założyć taki trawnik z rolki? Musimy odpowiednio przygotować podłoże, które powinno być przepuszczalne, wilgotne na poziomie umiarkowanym, wyrównane i luźne. Poszczególne kawałki darni muszą do siebie dobrze przylegać. W pierwszych tygodniach po założeniu trawnik musi być obficie podlewany.
4. Niedrogie i szybko rosnące krzewy
Zwykle duże rośliny drzewiaste są dość drogie i na ich zakup nie pozwalają nam ograniczone finanse. Dlatego zamiast inwestować w takie gatunki krzewów, lepiej zakupić krzewy szybko rosnące i kwitnące, takie jak jaśminowiec, forsycja, porzeczka ozdobna czy budleja skrętolistna. Najbardziej opłacalny będzie zakup krzewu o wysokości sięgającej około 60 cm. Przy regularnym przycinaniu te małe sadzonki szybko się rozrosną i bujnie zakwitną.
5. Żywopłot w jeden sezon
Nie tylko wśród kwiatów czy krzewów istnieją gatunki szybko rosnące. Przykładem mogą być rośliny żywopłotowe, takie jak ligustr pospolity czy klon polny. Sadzonki takich krzewów muszą być dobrze rozkrzewione i posiadać przynajmniej kilka mocnych pędów. Gdy już je posadzimy, należy skrócić je o połowę, jednocześnie równając pędy na taka samą wysokość wzdłuż całego żywopłotu. Krzewy tańsze, czyli takie, które mają mniejszą ilość mocnych pędów, muszą być przycinane bardziej – tylko wtedy żywopłot będzie rozwijał się w szybkim tempie.
6. Rośliny kwitnące przez cały sezon
Do roślin, które kwitną przez cały sezon, zaliczają się przede wszystkich gatunki cebulowe. Będą to na przykład tulipany i narcyzy. W okresie wiosennym zarówno pędy, jak i kwiaty, w bardzo szybkim tempie wyrastają z cebulek. Dlatego poleca się je zwykle do ogrodów nowo zakładanych, ponieważ szybko dają ozdobny efekt. Cebulki powinno się sadzić w ogrodzie już podczas jesieni. Rośliny zaczną kwitnąć na wiosnę, a najszybciej wybiją ranniki, potem przebiśniegi i śnieżyce. Trochę później rozkwitną narcyzy, tulipany, kosaćce i czosnki. Na przełomie czerwca i lipca kwitnąć będą lilie i krokosmie, a na koniec lata rozwiną się dalie – które utrzymają swój stan do pierwszych mrozów.
7. Ogród, który zasiewa się sam!
Często spotykamy się z sytuacją, gdy nowo założone ogrody wyglądają aż nazbyt sterylnie, a kompozycje roślinne co do joty odzwierciedlają zaplanowany schemat nasadzeń. Wbrew przewidywaniom taki ogród nie będzie wyglądał naturalnie. Jednak mogą to zmienić tzw. rośliny samosiewne, np. mekonops czy strzelista naparstnica, które obficie rozsypują swe nasiona, co oznacza, że same zaczynają zasiewać się w całym ogrodzie. Co ważne, rośliny te nie są zagrożeniem dla innych roślin.
Sposobów na piękny, kwitnący ogród, który powstanie w krótkim czasie, jest jeszcze kilka. Jednak powyższe są naszym zdaniem najtańszymi i wymagającymi najmniejszego nakładu pracy. Wykorzystując je wszystkie we właściwy sposób, zapewnimy sobie piękny widok za oknem nawet w ciągu 4-5 tygodni. Efekt możemy wzbogacić roślinami doniczkowymi, pnącymi i ścieżkami wysypanymi żwirem.
Alejakobiet.pl