Strona główna Aktualności Czynniki wywołujące chorobę refluksową

Czynniki wywołujące chorobę refluksową

przez admin

Choroba refluskowa jest uważana za jedną z najbardziej nieprzyjemnych chorób przewodu pokarmowego. Znacząco utrudnia życie pacjenta oraz doprowadza do pogorszenia samopoczucia i spadku poziomu zadowolenia z życia. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych dotyka więcej niż połowę osób. Co ważniejsze, aż 20% populacji krajów rozwiniętych odczuwa nieprzyjemne objawy choroby refluksowej przynajmniej raz w tygodniu. Jest też wiele osób, które muszą z tym walczyć codziennie.

Co sprzyja chorobie refluksowej?

Ze względu na to, że choroba refluksowa jest bezpośrednio związana z układem pokarmowym, to bardzo duże znaczenie ma tutaj dieta. Spożywanie produktów przetworzonych, słodyczy, dań z proszku, pizzy, hamburgerów, potraw smażonych i ogólnie ciężkich, a także owoców cytrusowych doprowadza do zwiększenia ilości wydzielanego kwasu, a tym samym do nasilenia objawów choroby. Niewskazane jest także picie napojów gazowanych, alkoholowych lub z dużą ilością kofeiny. Osoby chorujące na refluks powinny także zwrócić uwagę na stosowane przyprawy. Ostre przyprawy równie często wywołują zgagę.

Istnieją też inne czynniki, które nie są bezpośrednio związane z dietą, ale wpływają na powstanie choroby refluksowej. To przede wszystkim cukrzyca oraz choroby hormonalne. Refluks może pojawić się także w ciąży lub z powodu przyjmowania niektórych leków.

Głównym patogenetycznym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie refluksu jest nadmierna  relaksacja dolnego zwieracza przełyku, który za długo pozostaje w pozycji otwartej oraz przepuklina rozworu przełykowego.

Jakie powikłania daje choroba refluksowa?

Chorobę refluksową należy leczyć, by uniknąć powikłań. W wyniku cofania się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku następuje uszkodzenie ścianek przełyku, a co za tym idzie również powstawanie ran. W takiej sytuacji organizm zaczyna się bronić, wytwarzając nowe komórki, które budową przypominają te, znajdujące się w żołądku. Komórki tworzą pewnego rodzaju nadżerkę, która zmniejsza światło przełyku, powodując poważne problemy z przełykaniem. Nieleczona nadżerka może także z czasem przeobrazić się w nowotwór.

Jak leczyć refluks?

Chorobę refluksową należy leczyć przede wszystkim odpowiednimi lekami. Na szczęście w obecnych czasach można dostać je od ręki, ponieważ wydawane są bez recepty. Są to leki działające nie tylko na objawy, ale głównie na przyczynę problemu. Najlepszymi z nich są preparaty w postaci tzw. tabletek dojelitowych o które możesz zapytać farmaceutę.

Źródło: http://www.controloccontrol.pl/porady-dietetyczne

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej