Osoby niepełnosprawne zmagają się na co dzień z problemami wynikającymi z urządzenia mieszkania, w którym mieszkają. Kilka rozwiązań architektonicznych może znacznie poprawić komfort i jakość życia ludzi ograniczonych ruchowo. Przydatne urządzenia w domu to np. uchwyty w łazience, siedzisko pod prysznicem, szafki na kółkach czy łóżko przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Uchwyty dla niepełnosprawnych w sypialni
Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne to najlepsze rozwiązanie dla osoby niepełnosprawnej. Wyposażone jest w dodatkowe elementy, które ułatwiają korzystanie z niego, jak: podnośnik zagłówka, barierki uniemożliwiające zsunięcie się, drabinki oraz uchwyty pomagające wstawać i siadać. Łóżko powinno być także wyposażone w wygodny materac przeciwodleżynowy, dzięki któremu można zminimalizować ryzyko wystąpienia bolesnych ran na ciele pojawiających się w wyniku długotrwałego leżenia w jednej pozycji.
Łazienka dla niepełnosprawnych
Pełny obrót wózka inwalidzkiego to około 1,5 metra, w związku z czym łazienka powinna mieć taką przestrzeń, aby umożliwiała ona nieskrępowane poruszanie się. Przy muszli klozetowej, prysznicu czy wannie powinny pojawić się poręcze. Toaleta dla niepełnosprawnych najlepiej, aby była umieszczona na wysokości maksymalnie 50 centymetrów. Przycisk od spłuczki i podajnik papieru powinny być na tyle blisko toalety, by osoba niepełnosprawna mogła do nich swobodnie sięgać. Dobrym rozwiązaniem pod prysznic jest zamontowanie w nim specjalnego siedziska z antypoślizgową powłoką.
Kuchnia dla niepełnosprawnych
Aby osoba niepełnosprawna miała możliwość wykonywania wszystkich czynności w kuchni, blaty, zmywak czy kuchenka powinny być na równej wysokości (około 85 centymetrów od podłogi). Między szafkami a sprzętami kuchennymi powinna być przestrzeń przynajmniej 150×150 centymetrów – umożliwi to swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Szuflady najlepiej, aby miały wygodne uchwyty i zabezpieczenia przed wypadaniem. Pracę w kuchni ułatwią także półki na kółkach wyposażone w koszyki, w których można przechowywać roboty kuchenne, naczynia i inne przydatne przedmioty codziennego użytku.
Dostosowanie domu dla osoby niepełnosprawnej – podłoże, okna, poręcze, biurka
Mieszkanie dla osoby na wózku nie powinno mieć progów, miękkich dywanów czy wycieraczki przed drzwiami. Podłoga powinna być o wysokim poziomie ścieralności, do takich należą, np. podłoża z dębu czy buku. Decydując się na wykładzinę, najlepiej zamontować ją na stałe, dzięki czemu nie będzie się przesuwać. Wygodnym rozwiązaniem w domu dla osoby niepełnosprawnej jest umieszczenie w oknach czy drzwiach balkonowych klamek możliwie na jak najniższej.
Przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej – dofinansowanie
Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych. Wnioski składa się w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, właściwych miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej.
Alejakobiet.pl