Polska kuchnia zupami stoi – dla Wielu z nas dzieciństwo się kojarzy bardziej z zupami niż np. z ciastami. Jednak kaloryczność kawałka ciasta właśnie może być równa kaloryczności talerza zupy. O czym pamiętać jeśli chcemy odchudzić naszą ulubioną zupę?
Kwestia wywaru
Odchudzona zupa to zupa na wywarze warzywnym, a nie mięsnym. Wywar warzywny łatwo przygotujesz z pęczka włoszczyzny oraz przypraw. Jeśli masz wprawę w doprawianiu to zamiast wywaru możesz wykorzystać odpowiednio doprawioną wodę.
Lekkie zabielanie
Czym nie zabielać? Na pewno nie śmietaną, jogurtem greckim albo ostatnio bardzo popularnym mleczkiem kokosowym. Lepiej sięgnij po jogurt naturalny o minimalnej zawartości tłuszczu, kefir, maślankę lub mleko o zmniejszonej zawartości tłuszczu.
Dobra zupa to gęsta zupa?
Kiedyś synonimem dobrej zupy była taka, w której „można było łyżkę postawić”. Skutkiem tej gęstości uzyskanej z węglowodanów (ziemniaków, różnych rodzajów ryżu, kasz i makaronów) była zwiększona ilość kalorii w ulubionej potrawie. Odchudzając zupę zamiast wymienionych wyżej składników postaw na warzywa (najlepiej zielone – np. brokuły sycą na bardzo długo).
Sycąca zupa? Także z białkiem
Zadbaj o to, aby twoja odchudzona zupa zawierała także sycące białko, które współodpowiada za efekt najedzenia. Najlepszym przykładem jest szczawiowa z jajkiem – oprócz niego w odchudzonej zupie mogą znaleźć się kawałki mięsa wołowego lub drobiowego. Na mięsną „wkładkę” z wieprzowiny lepiej uważać – 100g żeberek to 309 kilokalorii i ponad 28g tłuszczu w 100 gramach, a 100- gramowy kawałek boczku to 322 kilokalorii i aż ponad 29 gram tłuszczu. Używając wieprzowiny do zupy zdecyduj się na schab bez tłuszczu, łopatkę lub szynkę.
Alejakobiet.pl