Na wstępie pojawia się pytanie: Dlaczego wysiękowe zapalenie ucha występuje głównie u dzieci? Otóż są one najbardziej zagrożone ze względu na krótki oraz szeroki kanał Eustachiusza – czyli przewód łączący jamę bębenkową ucha środkowego z częścią nosową gardła. Przez niego łatwo przedostają się zakażenia, tworząc istotę problemu.
Brzmi skomplikowanie, ale każda, nawet świeżo upieczona mama, poradzi sobie z tym problemem, korzystając z poniższych, najczęściej zadawanych pytań.
Jak rozpoznać zapalenie ucha?
Pociecha jest drażliwa, otępiała i senna? A w dodatku ma lekką głuchotę, szum, czy tętnienie w uszach? Na dodatek wzrosła temperatura ciała? Zatem już znasz odpowiedź na pytanie, od czego zaczyna się zapalenie.
Profilaktyka – czyli jak leczyć zapalenie ucha?
Przede wszystkich trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przy wysiękowym zapaleniu ucha środkowego, najlepiej, zanim dojdzie do samoistnego przebicia błony bębenka i opróżnienia ropnia. Leczenie najczęściej polega na podaniu antybiotyków i substancji zmniejszających ból.
Jaki antybiotyk przy zapaleniu ucha?
Głównie ten na bazie penicyliny lub sulfonamidów (np. Augmentin). Decyzja pozostaje lekarzowi, a jeżeli lek okaże się trafny, stan zapalny zniknie po 2-3 dobach.
Ile trwa zapalenie ucha u dziecka?
Duży ból utrzymuje się przez parę dni. W tym czasie możemy pomóc dziecku, dbając o niezmoczenie ucha podczas kąpieli, gdyż woda staję się pożywką dla bakterii. Zaś poprzez zabezpieczenie bandażem, unikniemy podrażnienia, spowodowanego wkładaniem palców. Nie obędzie się oczywiście bez przytulania oraz całusów, a często i nieprzespanych nocy.
Domowe sposoby na zapalenie ucha
- Najprostszym „antybiotykiem” może okazać się czosnek. Jego zdrowotne właściwości podczas chorób zakaźnych zawdzięczamy allicynie – głównemu składnikowi, który działa mocniej niż penicylina w stosunku 1:15. Często zapominamy, że naturalne składniki są najlepsze.
- Cytryna – zmieszana z wodą i wkroplona do ucha, daje podobne efekty jak czosnek
- Ciepłe okłady – w postaci termoforu lub ciepłego ręcznika złagodzą ból, byleby nie zbyt gorące!
- Rozgrzana oliwa z oliwek – po sprawdzeniu temperatury (na nadgarstku) należy wpuścić parę kropel do ucha dziecka
- Rozgrzewające potrawy – czyli zupy oraz ostre przyprawy. Rosołek mamusi najlepszy na każdą dolegliwość ☺
Zapalenie ucha – leki i krople bez recepty
- Otinum – Substancją czynną preparatu jest salicylan choliny, zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- Ototalgin – o podobnym działaniu jak jego poprzednik
- Ibufen lub Paracetamol – w złagodzeniu bólu
- Uśmiech także jest bez recepty ☺
Wiek dziecięcy dostarcza organizmowi wielu infekcji oraz chorób. Przed niektórymi ciężko się uchronić i należy je przede wszystkim przeczekać tak, by maluch miał zapewnioną opiekę wraz z dokładną higieną osobistą.
Gdy wystąpi problem zdrowotny, najlepiej ograniczyć kontakt z innymi dziećmi do minimum. Im szybciej zauważysz, że twoja pociecha zachowuje się nieco inaczej, tym lepiej dla niej i ciebie.
Redakcja LivingNatural.pl
Alejakobiet.pl