Czosnek to roślina, która rośnie we wszystkich strefach klimatycznych. Tylko w Polsce uprawianych jest co najmniej kilka jej odmian – od czosnku pospolitego, przez wężowy, po ten niedźwiedzi. Ze względu na swój niepowtarzalny smak ma szerokie zastosowanie w kuchni – jest chętnie dodawana do zup, mięs, potraw makaronowych oraz ryżowych. Niestety, ale wiele osób rezygnuje z jedzenia czosnku ze względu na jego długo utrzymujący się, charakterystyczny zapach. Szkoda, bo czosnek to samo zdrowie!
Czosnek korzystnie działa na układ pokarmowy
Jednym z powodów, dla których warto zwiększyć ilość spożywanego czosnku jest jego zbawienny wpływ na pracę układu pokarmowego. Przede wszystkim czosnek znany jest z tego, że przyspiesza przemianę materii – sprzyja produkcji usprawniającej trawienie żółci. Oprócz tego uważa się, że przez swoje właściwości bakteriobójcze czosnek może nawet radzić sobie z pojawiającymi się w jelitach pasożytami, których obecność destrukcyjnie wpływa na cały organizm. Nie dziwi więc, że w restauracjach serwujących kuchnię włoską, np. http://www.estella.pl czosnek pojawia się w wielu potrawach. W końcu mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego mogą pochwalić się najszczuplejszymi sylwetkami pośród mieszkańców Europy.
Czosnek zwalcza wolne rodniki
Oprócz wspomnianego już działania bakteriobójczego czosnek zawiera sporą ilością przeciwutleniaczy. Te środki świetnie radzą sobie ze zwalczaniem znajdujących się w organizmie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za rozwój choroby nowotworowej. Ich obecność doprowadza do wzmocnienia układu immunologicznego, a tym samym odporności. Na tę ostatnią wpływa także znajdująca się w składzie witamina C, dlatego jedzenie czosnku jest szczególnie zalecane w okresach zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienia.
Czosnek wpływa na układ krwionośny
Układ immunologiczny oraz układ pokarmowy to nie jedyne elementy organizmu, dla których czosnek ma zbawienne znaczenie. Zdaniem wielu specjalistów jedzenie tej rośliny działa przeciwzakrzepowo – zawarte w czosnku substancje sprzyjają rozkurczaniu się naczyń krwionośnych przez co zmniejsza się ryzyko zawałów, udarów mózgu i obniża ciśnienie krwi. To wszystko powoduje, ze osoby cierpiące na schorzenia układu krwionośnego powinny urozmaicać swoją dietę o potrawy zawierające czosnek.
Alejakobiet.pl