Strona główna Aktualności Pedagogika Marii Montessori – techniki – na czym polegają?

Pedagogika Marii Montessori – techniki – na czym polegają?

przez admin

Młodzi rodzice, nieco zagubieni w swoich nowych, jakże odpowiedzialnych rolach, nierzadko sięgają po rady psychologów i pedagogów. Szukając odpowiedzi na nurtujące ich pytanie – jak wychować swoje dziecko – trafiają na nazwisko Montessori. O tym, kim była i co sądziła na temat edukacji, piszemy poniżej.

Przełomowy moment w historii wychowania

Aby w pełni zrozumieć fenomen Marii Montessori, trzeba uświadomić sobie, że jej techniki nie są wcale wynalazkiem współczesnym. Pedagogika Montessori sięga drugiej połowy XIX wieku i od tamtej pory znacząco wpływa na metody wychowywania dzieci. Korzystając z obserwacji Marii Montessori wiele pokoleń rodziców wychowało swoje pociechy, dając im możliwość swobodnego rozwoju, bo to właśnie było według Montessori najważniejsze.

Wiedza Montessori nie wzięła się znikąd. Będąc lekarzem, pedagogiem i częściowo również antropologiem, ale przede wszystkim bacznym obserwatorem, doszła do wniosku, że tradycyjny system szkolnictwa tłumi najmłodszych i nie pozwala im rozwinąć skrzydeł. I choć za czasów życia Montessori edukacja była dużo bardziej surowa niż współcześnie, nie zmienia to faktu, że jej nauki do dziś mają zastosowanie.

Złote rady Montessori

Według Marii Montessori, która przez ponad 50 lat pracowała z ogromną liczbą dzieci reprezentujących różne narodowości, rasy i stan majątkowy, podstawą wychowania każdego młodego człowieka jest umożliwienie mu samorozwoju. W praktyce oznacza to, że nie można wkładać dziecku do głowy gotowych rozwiązań i suchych faktów, a wręcz przeciwnie – zachęcać je do samodzielnego rozwiązywania zadań i wykazywania się inicjatywą.

Działanie takie miało prowadzić do pobudzania w młodym umyśle kreatywności i szukania własnych ścieżek. Nauka takiego dziecka według założeń Montessori miałaby przebiegać w indywidualnym dla niego tempie, aby nie czuło się ono stłamszone i niepewne siebie z powodu braków, które ujawniałyby się w drodze tradycyjnej edukacji.

Metody Montessori nie prowadzą jednak tylko do umiejętności radzenia sobie z pewnymi zadaniami – wiążą się z tym również pewne zachowania dziecka jako członka społeczeństwa. Wieloletnie obserwacje pokazały, że dzieci, których wychowanie w dużej mierze opierało się na technikach Marii Montessori, wykazywały się dużą cierpliwością, a także wytrwałością w wykonywaniu postawionych przed nimi zadań. Ponadto cechowała je wielka wyrozumiałość i szacunek wobec innych – bo te wcześniej okazywali mu jego opiekunowie czy rodzice.

Ogólna zasada

Pomijając aspekty czysto edukacyjne, czyli sposób nauczania dostosowany do indywidualnych możliwości każdego dziecka, jego wychowanie opiera się na pewnej ogólnej zasadzie: twoje dziecko będzie się zachowywało względem ciebie i otoczenia tak, jak ty i otoczenie zachowujesz się względem niego. Jeżeli rodzice i otoczenie będą okazywać dziecku szacunek – ono odpłaci się tym samym. Działa to w obie strony: jeżeli zachowasz się wobec dziecka agresywnie czy wrogo, ono również przyjmie taką pozycję. Słowem: zachowanie dziecka będzie odzwierciedleniem twojego zachowania.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej