Mocno czerwono owoce spożywamy już przez prawie cały rok (ale przez większość czasu są to maliny importowane). Jeśli mamy ochotę na polskie maliny to sezon na te owoce zaczyna się już w czerwcu, a kończy we wrześniu. W Polsce najpopularniejsze są 3 odmiany malin – nazwy wszystkich zaczynają się jakżeby inaczej na literę „P”. O charakterystyce poszczególnych odmian oraz o tym jakie wartości odżywcze mają maliny dowiecie się z artykułu.
Polskie maliny – jakie są najpopularniejsze odmiany
- Polana jest najstarszą polską odmianą malin. Maliny te charakteryzują się połyskliwą skórką.
- Polka to kolejna odmiana polskich malin, ich kształt jest zbliżony do stożka. Wiele osób uważa je za najsmaczniejsze jeśli chodzi o bezpośrednie spożycie, jest także wykorzystywana w mrożonkach i sokach.
- Poranna Rosa to malina o kolorze pomiędzy żółtym a pomarańczowym – wykorzystywana jest głównie do deserów.
Maliny – wartości odżywcze
Łatwo skojarzyć dominujący kolor malin z tym na jakie części naszego organizmu wpływają w pozytywny sposób. Dzięki zawartości antocyjanów, maliny wzmacniają naczynia krwionośne, a dzięki potasowi, magnezowi oraz żelazu krew będzie miała lepsze parametry. Zawartość żelaza predestynuje maliny do obecności w diecie osób chorujących na niedokrwistość i anemię.
Sok z malin na przeziębienie
Sok lub konfitura z malin to jeden z dawnych sposobów na przeziębienie – jest cały czas aktualny i wskazany. Maliny zawierają bowiem salicylany – czyli substancje, które możemy nazwać naturalną aspiryną lub polopiryną. Sok z malin działa napotnie, a to obniża częstą w przypadku przeziębień podwyższoną temperaturę. Jeśli przed kupnem soku malinowego mamy możliwość jego posmakowania – zróbmy to. Prawdziwy sok malinowy będzie kwaśny i to nawet bardzo.
Wartości odżywcze malin polegają także na dużej zawartości witamin – głównie witaminy C – 1/3 szklanki malin pokrywa dzienne uśrednione zapotrzebowanie na tą witaminę; oraz witamin z grupy B – B1, B2, B6 i B9.
Maliny – kaloryczność
Między poszczególnym odmianami są niewielkie różnice jeśli chodzi o kaloryczność, ale można przyjąć, że 100g tego owocu to 47 – 48 kilokalorii. Ten naturalny smakołyk to także spora zawartość błonnika – ok. 6,7 g / 100g. Te dwie właściwości sprawiają, że maliny mogą znaleźć się w jadłospisie osób odchudzających się (oczywiście w odpowiednich proporcjach).
Maliny nie dla wszystkich
Ze względu na dużą zawartość puryn spożywanie malin nie jest zalecane osobom chorującym na dnę moczanową (inna nazwa tej choroby to podagra) oraz niewydolność nerek.
Alejakobiet.pl