704
To pytanie zadaje sobie wielu pracowników, zwłaszcza w sezonie urlopowym. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?
Warunki są dwa: Obecność pracownika musi być niezbędna oraz muszą zaistnieć okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez pracownika urlopu.
Prawa pracownika odwołanego z urlopu
W sytuacji, gdy pracodawca zdecyduje się na odwołanie pracownika z urlopu, jest zobowiązany dać mu czas na powrót i stawienie się w firmie. To oznacza, że pracodawca nie może wymagać przybycia do firmy, np. w ciągu kilku godzin.
Ponadto należy pamiętać, że pracownikowi odwołanemu z urlopu przysługuje zwrot kosztów biletów, zakwaterowania, wykupionych wycieczek. Niekiedy zdarza się, że nioczekiwany powrót do pracy generuje dodatkowe koszty w postaci nieplanowanego noclegu lub też zmiany środka transportu. Te wszystkie wydatki powinny być pokryte z budżetu pracodawcy.
Polecenie pracodawcy a opinia pracownika
Prawo pracy nie upoważnia pracownika do kwestionowania decyzji pracodawcy w kwestii odwołania z urlopu. W związku z tym podwładny jest zobowiązany przerwać urlop i stawić się w pracy w najbliższym, możliwym terminie. Co ważne, w sytuacji, gdy pracownik odmówi wykonania uzasadnionego polecenia pracodawcy, może zostać zwolniony dyscyplinarnie lub też ukarany karą porządkową.
Jeśli jednak okaże się, że odwołanie z urlopu było nieuzasadnione, pracownik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Gdzie po poradę?
W sytuacji, gdy pracownik potrzebuje uzyskać bezpłatną poradę prawną, może skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy, gdzie telefonicznie udzielane są porady prawne.
Alejakobiet.pl