Zaskórniki to drobne kropeczki na twarzy, które należą do jednych z najczęściej występujących zmian skórnych. Jeśli nie będziesz z nimi walczyć, to mogą przerodzić się w stany zapalne, które niosą ze sobą ryzyko powstawania przebarwień. Jak w takim razie się ich pozbyć? Jakie są skuteczne kosmetyki na zaskórniki? Podpowiadamy.
Jak powstają zaskórniki i czym tak naprawdę są?
Zanim przejdziemy do wyboru produktów na zaskórniki, warto najpierw przyjrzeć się bliżej wspomnianych zaskórników. Są to wykwity, które mają czarny lub biały kolor. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zaskórnikami otwartymi, a w drugim – z zamkniętymi. Główną przyczyną powstawania zaskórników jest nadmierna produkcja sebum. Zbyt duża ilość łoju wytwarzanego przez nasza twarz prowadzi do zatykania ujść mieszków włosowych. W efekcie pojawiają się wspomniane wykwity skórne. Drugim powodem jest niewłaściwe złuszczanie naskórka lub całkowita rezygnacja z regularnego usuwania rogowaciejących komórek.
Do innych przyczyn rozwoju zaskórników można również zaliczyć wiek dojrzewania. Zmiany hormonalne mają bowiem ogromny wpływ na produkcję sebum. W dodatku nadmierne pocenie się oraz stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji również nie pomaga w usunięciu tego problemu. Warto również do nich zaliczyć problemy o podłożu hormonalnym, takich jak chociażby zespół napięcia przedmiesiączkowego czy zespół policystycznych jajników. Nie warto także mocno oczyszczać twarzy, gdyż zbyt częste stosowanie peelingów również nie wpływa pozytywnie na cerę.
Jak pozbyć się zaskórników na nosie?
Wągry na nosie można usunąć na kilka sposobów. Najprostszym i najskuteczniejszym z nich jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Składają się na nią: oczyszczanie, nawilżanie, złuszczanie martwego naskórka i ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Działania te zmniejszają produkcję sebum i zapobiegają zatykaniu ujść gruczołów łojowych, a także wspomagają regenerację skóry, jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia.
Pierwszym etapem codziennej pielęgnacji skóry twarzy jest jej oczyszczanie. Zabieg ten pozwala usunąć martwy naskórek, zanieczyszczenia, kurz, resztki makijażu, bakterie i nadmiar sebum. Kolejnym krokiem w codziennej pielęgnacji skóry twarzy jest jej nawilżanie przy pomocy kremu. Należy dobrać go do rodzaju cery – osobom z trądzikiem poleca się kosmetyk z cynkiem, a przy suchej skórze warto wybrać ten intensywnie nawilżający. Świetnie sprawdzą się te od firmy CeraVe kosmetyki oczyszczające, które nie dość, że nawilżą to jeszcze sumiennie oczyszczą całą twarz.
Najlepsze sposoby na zaskórniki na nosie
Zaskórniki na nosie można również usunąć domowymi sposobami. Popularne są między innymi sesje otwierania porów za pomocą tak zwanej parówki na twarz. Polega to na przygotowaniu miski z gorącą, parującą jeszcze wodą i pochyleniu się nad nią całą twarzą. Dla podbicia efektu można również nałożyć ręcznik na głowę tak, aby para dostawała się tylko w okolice twarzy. Ma to za zadanie zmiękczyć naskórek, dzięki czemu wągry będą miały prostszą drogę do wyjścia.
Można również spróbować domowych peelingów oraz maseczek na bazie olejków, które nie dość, że dobrze otworzą pory to nawilżą i odżywią skórę. Peeling najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Szukajmy także produktów na zaskórniki zawierających takie kwasy jak migdałowy, glikolowy czy salicylowy. Dobrze sprawdzają się też enzymy roślinne, które w dodatku nie są szkodliwe dla środowiska oraz całego ekosystemu.
Alejakobiet.pl