904
Zima to dla dłoni niebezpieczna pora. Bezbronne i nieodporne na niekorzystne warunki atmosferyczne przegrywają bez odpowiedniego wspomagania. Aby mimo mrozu, śniegu i zmiennych temperatur przetrwały do wiosny, musisz troszczyć się o nie codziennie.
Rytuały idealne dla dłoni
Skóra jest delikatna i wrażliwa na pogodę. Spełnia funkcję ochronną organizmu, ale sama nie potrafi siebie obronić przed wpływem środowiska. Słonce, zimne i suche powietrze oraz mróz mogą jej zaszkodzić – wysuszają ją i podrażniają. Nieważne, jaki masz rodzaj skóry. Każda jest bezbronna wobec zimy.
Każda również potrzebuje regularnego rytuału pielęgnacyjnego, czyli peelingu, odżywienia i nawilżenia oraz regeneracji. Zimą warto co jakiś czas oczyszczać dłonie z martwego naskórka i niedoskonałości. Luksusowy peeling przygotujesz z płynnego miodu i cukru lub ewentualnie jogurtu naturalnego, oliwy z oliwek, cukru i olejku migdałowego. Fantastyczny jest masaż peelingujący, który wygładza skórę i jest niezwykle przyjemny. Jednak wykonuj go rzadziej niż zwykle, np. raz w tygodniu lub raz co 2 tygodnie. Oczyszczona skóra jest podatna na negatywne warunki klimatyczne. Zimą nie warto z tym przesadzać. Zdecydowanie ważniejsza jest ochrona w ciągu dnia i regeneracja nocą.
Ochronę zapewnisz skórze dzięki kremom natłuszczającym i nawilżającym, które utworzą delikatną warstwę ochronną. Wystarczy niewielka ilość, żeby skóra mogła oddychać. Kremy zimowe powinny być gęstsze i zawierać bazę składników odżywczych. Powinny również dobrze się rozprowadzać i błyskawicznie wchłaniać bez uczucia tłustych i śliskich dłoni. Po wmasowaniu kremu trzeba odczekać 15 – 20 minut, zanim pójdzie się na dwór. Pamiętaj, że krem zawiera również wodę. Woda i mróz to zabójcze połączenie dla delikatnych dłoni. Noś ze sobą pielęgnacyjny krem do rąk i paznokci. Zawsze, kiedy będziesz mogła, zapewnisz im dodatkową ochronę. Nie zapominaj o rękawiczkach. Dłonie łatwo można przemrozić, a skóra szybko się przesusza i podrażnia, gdy ją zaniedbujesz. Oprócz kremu, możesz stosować olejki – migdałowy, jojoba i z awocado oraz z pestek winogronowych. Liderem wśród naturalnych olejków jest rycynowy, który działa kojąco na skórę i ma silne właściwości regeneracyjne.
W wolnym czasie przygotuj dłoniom domowe SPA, czyli odżywcze maseczki i kąpiele, np. z oliwy z oliwek z kapsułką witaminową A i E oraz naturalnymi olejkami. Składniki połącz i podgrzej w naczyniu, aby mieszanka była ciepła. Potem mocz dłonie przez 15 minut.
Nocna terapia wstrząsowa
Olejki możesz wmasować w skórę na noc i założyć bawełniane rękawiczki. Zamiast olejku wykorzystaj dostępne kremy nawilżające. Rano dłonie są miękkie, nawilżone i przyjemne w dotyku. Najważniejsze, że skóra się zregeneruje. Nocą aktywnie pracuje nad odnową.
Wioleta Nowicka