729
Orzechy są niezastąpione w kosmetologii naturalnej! Włoskie, laskowe, arachidowe i migdały – jest wiele odmian, a każda spełnia swoje zadanie – cudownie dba o ciało oraz naturalnie pielęgnuje. To smaczna i zdrowa przekąska, składnik potraw i deserów oraz składnik kremu, peelingu i balsamu brązującego.
Orzech włoski dla ciała
Orzechy włoskie można wykorzystać do zrobienia taniej, efektywnej domowej maseczki do oczyszczenia twarzy. Maskę peelingującą przygotujesz już ze zmielonych orzechów i mleka. Zalej orzechy mlekiem aż napęcznieją. Jak papka wystygnie nałóż na twarz na kwadrans, a potem wykonaj delikatny masaż i zmyj maskę ciepłą, przegotowaną wodą. Orzechowa papka dobrze oczyszcza i usuwa naskórek i jednocześnie odżywia i nawilża. Do maski o działaniu peelingującym możesz też dodać jogurt naturalny, gęstą śmietanę, cukier, płatki owsiane oraz starte jabłko, miód i sok cytrynowy. Genialnie oczyszcza, uelastycznia oraz wygładza skórę maska ze zmielonych orzechów, śmietany i soku pomarańczowego. Nanieś ją na swoją twarz, a po 20 minutach zmyj ciepłą wodą lub mlekiem.
Orzech włoski poprawia także kondycję i kolor włosów – mają naturalny głęboki kolor oraz wyjątkowy, naturalny blask. Odwar z orzecha pogłębia odcień ciemnych włosów – trochę łupin z orzecha zalej gorącą wodą i zaparzaj przez 30 minut. Jak wystygnie przecedź wywar i płukaj nim suche, czyste włosy. Potem nie spłukuj, ale delikatnie wysusz. Orzech wzmacnia kolor, a włosy są zdrowe, mocne i lśniące. Chroń tkaninę, bo orzech ją zabarwi. Po płukance włosy są suche, dlatego zadbaj o ich dodatkowe nawilżenie.
Jeśli pragniesz, żeby włosy były błyszczące, to zrób orzechową maskę i nanieś ją na umyte na pół godziny. Potem zmyj ją letnią wodą. Mieszankę przygotujesz z rozdrobnionej zielonej skóry orzecha i rozgniecionej łupiny oraz oliwy i letniej wody. Po nałożeniu owiń włosy folią spożywczą, żeby nie zabrudzić ubrania. Włosy będą ciemniejsze – to domowy sposób na ich farbowanie.
Migdałowa uroda
Migdały są źródłem wielu wartościowych i cennych substancji: błonnik, kwasy tłuszczowe, miedź, magnez, mangan, ryboflawina, witamina E i białko. Dlatego dobrze działają na skórę, włosy i paznokcie – wzmacniają ciało, poprawiają elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry, wygładzają ją i oczyszczają!
Orzechy są składnikiem peelingu regeneracyjnego i odmładzającego skórę dekoltu, twarzy i szyi – każdy rodzaj skóry. Peeling migdałowy zmniejsza także drobne zmarszczki i może być wykorzystywany w walce z trądzikiem dzięki właściwościom antybakteryjnym. Należy go wykonywać jesienią lub wiosną, a już po stosować kremy z wysokim filtrem. Po peelingu skóra może piec, dlatego natłuszczaj ją jak najczęściej. Podczas zabiegu używany jest kwas migdałowy z wodą w odpowiednim proporcjach. 15% mieszanka zawiera 0,75 ml kwasu migdałowego i 3 ml wody. Kwas rozpuść w wodzie destylowanej, a potem nanieś peeling na oczyszczoną skórę bez makijażu. Gdy poczujesz pieczenie, przemyj skórę wodą z mydłem i nałóż krem, który ją nawilży. Zabieg można stosować raz w miesiącu. Peeling rozjaśnia i pomaga skutecznie walczyć z problemami skórnymi dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Od razu zapomnij o peelingu, gdy masz skaleczenia i rany na skórze, stany zapalne i gdy jesteś w ciąży. Nie stosuj go także po dermabrazj, elektrolizie i depilacji.
Kwas migdałowy można stosować codziennie jako zamiennik toniku. Połącz wodę z kwasem migdałowym w stężeniu 5% (15 ml wody i 1,25 ml kwasu). Do tego wlej kwas hialuronowy. Papierkiem lakmusowym sprawdź pH – powinno mieć około 4. Gdy chcesz obniżyć pH dodaj trochę kwasku cytrynowego, a do podwyższenia sodę.
Wioleta Nowicka