Rok do roku Chorwację odwiedza wielu Polaków. Jednak nie wszyscy wiedzą, co z tym krajem mają wspólnego krawat, dalmatyńczyk, najmniejsze miasto na świecie, zwierzątko futerkowe czy „Gra o tron”?
Wśród 10 najpopularniejszych wśród Polaków wakacyjnych krajów, Chorwacja jest jednym z najtańszych kierunków. Oprócz dostępnych cen, turystów przyciąga doskonała pogoda, piękne, górzyste krajobrazy i błękitne morze. Kraj słynie też z wyjątkowych cudów natury i dziedzictwa kulturalnego, ponieważ aż 18 obiektów zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowymi punktami podczas zwiedzania Chorwacji są słynne Jeziora Plitwickie, stare miasto Dubrownik czy Katedra św. Jakuba w Szybeniku. Co jeszcze, oprócz wakacyjnych kurortów i zapierających dech widokach, skrywa Chorwacja? Oto kilka mało znanych faktów.
Dalmatyńczyki to chorwacka rasa
Charakterystyczna rasa psów, znana między innymi z bajki Disneya, pochodzi właśnie z Chorwacji. Dalmatyńczyki były dawniej wykorzystywane w Dalmacji jako psy gończe, a później obronne. W XVIII wieku sprowadzono je do Wielkiej Brytanii, a dziś psy w czarne łatki zna cały świat.
Najmniejsze miasto na świecie
W należącej do Chorwacji Istrii, położone jest miasto Hum, które nazywane jest przez mieszkańców najmniejszym miastem świata. Mieszka w nim jedynie 14 osób. Bramę witającą gości zdobi napis „Hum, najmanji grad na svijetu”, czyli najmniejsze miasto na świecie, choć w rzeczywistości miejscowość jest zaledwie gminą wiejską.
Krawat pochodzi z Chorwacji
Niezbędny dziś element stroju eleganckiego mężczyzny, jako pierwsi na świecie nosili Chorwaci. Krawat wywodzi się z narodowego stroju Chorwacji. W starożytności przypominał raczej wiązaną pod szyją długą, kolorową chustę. W tej postaci wszedł również do stroju królewskiego. W XVII wieku zaczął przypominać znane współcześnie krawaty, a moda na noszenie tego dodatku opanowała także inne kraje.
Kręcono tu ,,Grę o tron”
Popularny serial ,,Gra o tron” kręcony był między innymi w Chorwacji. W produkcji dostrzec można miejsca takie jak wyspa Hvar, Park Narodowy Krka, miasta Split, Szybenik czy Dubrownik. Ostatnie z nich pełniło rolę Królewskiej Przystani. Dzięki serialowi, znacznie więcej turystów zapragnęło odwiedzić ten wyjątkowy kraj.
Nazwa waluty nawiązuje do kuny
Nazwa chorwackiej waluty, czyli kuna, w języku polskim ma takie samo znaczenie. Waluta zawdzięcza ją małym zwierzętom słynącym z pięknych futer. W średniowieczu, w Chorwacji luksusowe skóry kun wykorzystywano w handlu jako jednostkę wartości, dlatego nazwa ta stała się synonimem pieniądza.
Irys – narodowy kwiat Chorwatów
Narodowym kwiatem Chorwacji jest irys. Jednym z gatunków tej rośliny jest irys dalmatyński, który wyróżnia się pastelowo-niebieskimi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi z szerokim białym pasem.
Najpiękniejszy zachód słońca według Hitchcocka
Zachwycony widokiem nieba w chorwackim Zadarze, Alfred Hitchcock powiedział kiedyś: ,,Zadar ma na najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie.” Wypowiedź słynnego reżysera z 1964 roku rozsławiła to chorwackie miasto.
Alejakobiet.pl
Na podstawie materiałów firmy Travelplanet