887
Systematyczne i sumienne wykonywanie demakijażu powinno być podstawą codziennej pielęgnacji skóry. Kilka minut poświęconych każdego wieczoru na dokładne usunięcie makijażu i innych zanieczyszczeń z twarzy może sprawić, że cera będzie wyglądać zdrowo i promiennie. Jednak jaki kosmetyk do demakijażu będzie najlepszy? Co wybrać spośród bogatej oferty sklepów, aptek i drogerii?
Kosmetyki do demakijażu a rodzaj cery
Kluczowym elementem prawidłowego oczyszczania skóry jest oczywiście indywidualne dobranie kosmetyków do demakijażu pod kątem rodzaju i potrzeb naszej cery. Innych środków powinny używać osoby ze skórą suchą, a innych ci, którzy borykają się z nadmiernym łojotokiem. Ta zasada wyda się banalna, jednak jak się okazuje spora część kobiet źle dobiera preparaty do codziennej pielęgnacji twarzy. A źle dobrany kosmetyk może wyrządzić skórze wiele szkód – wysuszyć ją, podrażnić, zablokować pory, itp.
Odpowiednie dobranie kosmetyków do demakijażu do rodzaju cery, nie tylko wesprze jej pielęgnację (regenerację), ale także sprawi, że jej kondycja widocznie się poprawi.
Oczyszczanie skóry suchej
Skóra sucha to taka, która wytwarza za małą ilość sebum, a zapasy wody w jej głębokich warstwach nie są wystarczające. Dlatego też przy wyborze kosmetyków do demakijażu należy szukać preparatów o działaniu silnie nawilżającym, czyli takich, które posiadają w swoim składzie tzw. humektanty: kwas hialuronowy, glicerynę, alantoinę, aloes, mocznik, czy na przykład pantenol. Poza tym kosmetyki tego typu nie powinny zawierać alkoholu ani innych substancji drażniących (detergentów, konserwantów, parabenów). Osoby, które pragną znaleźć najlepsze rozwiązanie na oczyszczanie skóry suchej mogą z całą pewnością sięgać po dermokosmetyki przygotowane dla osób z cerą wrażliwą (np. płyn micelarny przeciw przesuszaniu Mixa) – takie preparaty są jednocześnie bardzo łagodne, kojące, a także silnie nawilżające.
Skóra sucha źle reaguje na kontakt z wodą (która przecież dodatkowo ją wysusza), zatem dermatolodzy na ogół odradzają w takim przypadku stosowania pianek lub żeli oczyszczających, które wymagają końcowego spłukania. Najlepsze do pielęgnacji cery suchej są mleczka oczyszczające, śmietanki oraz płyny micelarne, których formuła opiera się na substancjach nawilżająco-natłuszczających.
Oczyszczanie skóry tłustej
Cera tłusta, w przeciwieństwie do suchej, wytwarza nadmiar sebum. W związku z tym powinna wykorzystywać takie kosmetyki do demakijażu, które jednocześnie uregulują pracę gruczołów łojowych, a także zapewnią skórze optymalne nawilżenie. Bardzo często popełnianym błędem przy oczyszczaniu skóry tłustej jest totalne pozbawianie jej łoju. Niestety takie praktyki są błędne z założenia, ponieważ sebum, jako maź nawilżająca jest skórze niebywale potrzebna. Cera, która odczuje, że poziom łojotoku drastycznie spada, zacznie produkować go jeszcze więcej, co przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Tak więc, kosmetyki do demakijażu cery łojotokowej nie powinny być mocno odtłuszczające, a jedynie delikatnie usuwające nadmiar łoju i wszelkie zanieczyszczenia.
Do oczyszczania skóry tłustej dermatolodzy polecają przede wszystkim żele, pianki i płyny micelarne o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych, które dodatkowo złuszczą martwy naskórek. Preparaty tego typu bardzo często zawierają retinol, siarkę, cynk oraz kwasy owocowe. Bardzo korzystnym rozwiązaniem do wykonywania demakijażu cery łojotokowej jest używanie toniku, który przywróci skórze jej naturalne pH, dokładnie oczyści pory, a także usunie nadmiar sebum. Należy przy tym pamiętać, że musi być to kosmetyk, który nie został wyprodukowany na bazie alkoholu, bowiem ten znany jest w kosmetologii, jako silny odtłuszczacz.
Oczyszczanie skóry mieszanej
Skóra mieszana wymaga mieszanej pielęgnacji. Ten typ cery charakteryzuje się tym, iż w jednym miejscu zachowuje się, jak skóra sucha, w innym – jak tłusta. Dlatego też jest on bardzo trudny w codziennej pielęgnacji. Dermatolodzy zalecają w tym przypadku stosowanie jednocześnie produktów nawilżających, matujących oraz odtłuszczających. Tylko dzięki takiej połączonej sile będzie można utrzymać względnie stabilne funkcjonowanie gruczołów łojowych.
Do oczyszczania skóry mieszanej najlepiej nadają się żele do mycia twarzy, jako preparaty oczyszczająco-odtłuszczające, płyny micelarne z gliceryną, jako środki nawilżające, a także różnego typu emulsje, jako kosmetyki do zmatowienia skóry. Ważne jest, aby wybierać kosmetyki do demakijażu o lekkiej konsystencji, ponieważ ciężkie mazie zapychają pory i przyczyniają się do powstawania zaskórników.
Alejakobiet.pl