869
Chociaż zmaganie się z nadwrażliwością może niekiedy przysparzać wielu kłopotów, zdarza się jednak, że dzięki zastosowaniu konkretnych metod profilaktycznych da się wyeliminować ryzyko pojawiania się reakcji alergicznych. Dobrze zatem poznać kilka z nich.
Zanim zacznie się stosować dany sposób zapobiegania niepożądanym skutkom uczulenia, dobrze wiedzieć, co w rzeczywistości je wywołuje. Skuteczność działań profilaktycznych opiera się w głównej mierze na całkowitym ograniczeniu kontaktu chorego z alergenami, co zapobiega dokuczliwym następstwom tej choroby zapalnej. Dlatego też, w przypadku nadwrażliwości na pyłki roślin, dobrze zaopatrzyć się na przykład w kalendarz alergika, co pozwoli uniknąć wychodzenia z domu w dni, gdy stężenie pyłku w powietrzu jest największe.
Jak zapobiegać alergii na pyłki roślin?
Nie jest to jednak jedyna metoda radzenia sobie z tym rodzajem uczulenia. Pozostanie w domu podczas pylenia roślin nie zawsze będzie możliwe, dlatego dobrze pomyśleć o zabezpieczeniu się przed alergenami na wypadek niespodziewanego wyjścia. W tym celu najlepiej sprawdzi się specjalna, umieszczona na twarzy maska oraz okulary zapobiegające przedostawaniu się pyłków do wrażliwych oczu. Zbawienny w skutkach może okazać się również deszcz, zwłaszcza dość intensywny, który usunie zanieczyszczenia z powietrza. Wreszcie, niezależnie od tego, co wywołuje reakcję alergiczną, warto pamiętać o częstszych kąpielach i regularnej zmianie odzieży, szczególnie po powrocie z dworu.
Inne sposoby na nadwrażliwość
Poza alergią wywoływaną przez pyłki poszczególnych roślin istnieje jednak wiele innych rodzajów alergenów, które także warto eliminować z codziennego życia. W przypadku uczulenia na pleśń dobrze usuwać ją z wnętrza domu przy pomocy rozcieńczonego wybielacza lub innego środka chemicznego o równie silnym działaniu. Równie skuteczne podczas walki, zarówno z pleśnią, jak i roztoczami, okaże się natomiast korzystanie z osuszacza, który pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci z pomieszczeń mających ku temu predyspozycje. Optymalny poziom wilgotności, w którym roztocza nie mają szans na przeżycie, waha się między 30% a 50%. Co więcej, aby unikać krążenia pyłków i zarodników po domu, zaleca się korzystanie z filtrów o dobrej jakości, pozwalających zapomnieć o tym problemie.
Na tym jednak nie koniec. Alergicy powinni zadbać również o komfort i bezpieczeństwo we własnej sypialni. Cotygodniowe pranie pościeli w temperaturze co najmniej 80 stopni skutecznie chroni nas przed atakami alergii spowodowanymi kontaktem z jajami roztoczy, a założenie ciasno przylegających pokrowców na poduszki i materac sprawi, że kurz nie będzie na nich osiadał. Warto wreszcie poświęcić czas swoim czworonogom, pamiętając o tym, by po każdym spacerze dokładnie wycierać ich zabrudzone łapy i pazury, a także – podczas długiego przebywania na dworze – całe futro.
Alejakobiet.pl