Piersi to nie mięśnie. Niby oczywiste, ale nie każda z nas bierze to pod uwagę wybierając się na trening. Zbudowane są głównie z tkanki tłuszczowej i podtrzymywane przez skórę. Wraz z upływem lat skóra traci sprężystość, a wahania wagi oraz grawitacja nie pozostają bez wpływu na wygląd biustu. Jeżeli dodamy do tego wszelkiego rodzaju wstrząsy, które fundujemy naszym piersiom podczas treningu, okaże się, że nie mają one lekkiego życia. Skorzystajmy więc z porad firmy Decathlon i zadbajmy o odpowiedni biustonosz sportowy.
Odpowiednio dobrany rodzaj biustonosza vs. typ sylwetki
Moda z całą swoją mocą zawładnęła również kolekcjami bielizny sportowej. I bardzo dobrze, każda z nas chce wyglądać i czuć się atrakcyjnie również w czasie ćwiczeń i uprawiania sportu. Na rynku znajdziemy ogromny wybór biustonoszy sportowych w coraz ciekawszych kolorach, wzorach, fasonach. Wybierając biustonosz sportowy zwróćmy uwagę przed wszystkim na fason. Istnieją trzy rodzaje staników przeznaczone do różnych typów sylwetki, a więc różnych rozmiarów biustów: kompresyjne (compression bra), z dzielonymi miseczkami (encapsulated compression bra) oraz z oddzielnymi miseczkami i regulacją (adjustable encapsulated compression bra).
Kompresyjny
Obecnie najpopularniejszy model przeznaczony dla kobiet z miseczką A i B. Biustonosz ten minimalizuje ruch piersi poprzez ich dociśnięcie do siebie i klatki piersiowej. Zwykle tego typu biustonosz nie posiada regulacji.
Biustonosze sportowe (od lewej): kompresyjny, z dzielonymi miseczkami, z dzielonymi miseczkami i regulacją.
Z dzielonymi miseczkami
Jak sama nazwa wskazuje tego typu biustonosz oddziela piersi od siebie i każdą z osobna dociska do ciała. Zapewnia tym samym większą stabilizację oraz naturalne ułożenie piersi, dlatego też jest polecany posiadaczkom miseczki B i C lub osobom uprawiającym intensywną aktywność sportową.
Z oddzielnymi miseczkami i regulacją
Ten typ biustonosza przeznaczony jest dla pań z obfitym biustem (D). Posiada oddzielne miseczki, regulowaną taśmę pod biustem, regulowane, szerokie i nieelastyczne ramiączka oraz mocne zapięcia. Zapewnia największą stabilność oraz unieruchomienie piersi.
Mini poradnik – prawidłowe mierzenie rozmiaru biustu
Aby odpowiednio określić rozmiar biustonosza musimy dokonać dwóch pomiarów. Najpierw, dość luźno, mierzymy obwód biustu w najszerszym jego miejscu. Następnie dokonujemy pomiaru pod biustem – w tym przypadku ciasno, gdyż pas biustonosza sportowego musi przylegać ściślej niż w przypadku klasycznego stanika. Pamiętaj, że mierząc obwód klatki należy zaokrąglić wynik co 5 cm, np. jeżeli pod biustem masz 78 cm, Twój obwód to 75. Wielkość miseczki mierzymy odejmując obwód klatki piersiowej od obwodu biustu.
Alejakobiet.pl