869
Smak chałwy zawdzięczmy połączeniu nasion sezamu z delikatnym karmelem. Pierwotne znaczenie słowa chałwa pochodzi z języków arabskiego i greckiego, w których oznacza nic innego, jak cukierek.
Chałwa to jeden z ulubionych, słodkich przysmaków mieszkańców Bliskiego Wschodu. Według wierzeń jest ona doskonałym afrodyzjakiem, który sprzyja miłości. Na świecie chałwa podawana jest w różnej formie, w zależności od lokalnych upodobań smakowych. W Tunezji sprzedaje się ją w postaci torcików, w Turcji stanowi dodatek do pieczywa, a w Egipcie za najlepszą uważana jest ta, która najbardziej ocieka tłuszczem sezamowym.
Trochę historii
Za ojczyznę chałwy uznaje się Indie. Podobno pierwszy tego rodzaju smakołyk zrobiono dla pakistańskiego władcy. Była ona wówczas nazywana „królewskim deserem”. Wkrótce z Indii przywędrowała przez Persję do Turcji, a dalej do Grecji. Następnie dotarła do Europy, gdzie szybko zyskała na popularności. W Polsce produkcja chałwy rozpoczęła się w 1951 roku. Ciekawostką jest, że do dnia dzisiejszego zachowały się receptury z 1978 roku.
Właściwości
Chałwa w swoim składzie zawiera cenne oleje, przeciwutleniacze oraz witaminy: A, B, E, B7 oraz T. Jest ona także skarbnicą dobroczynnego kwasu linolowego, który obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko chorób serca. W chałwie znajdziemy również wapń oraz proteiny w ilości większej niż w mleku. Jej spożywanie wpływa pozytywnie na wygląd zarówno włosów, skóry, jak i paznokci. Chałwa ma jeszcze dwie istotne zalety, o których nie można zapominać – ma o wiele mniej kalorii, niż czekolada i zawiera korzeń mydlnicy, który poprawia przemianę materii.
Alejakobiet.pl