903
Zapach jest nieodłącznym elementem stylizacji. To, jaką woń roztaczasz wokół siebie jest równie ważne, jak elegancka torebka czy sukienka. Dlatego właśnie w Twojej garderobie musi znaleźć się więcej niż jeden zapach. Jak jednak zbudować kolekcję perfum, dzięki której będziesz gotowa na każdą okazję?
Podstawową zasadą perfumeryjnego savoir-vivre jest to, że w kosmetyczne zarówno kobiet, jak i mężczyzn, powinny znajdować się przynajmniej 3 zapachy. Perfumy przeznaczone do użytku codziennego, wersja smart casual, czyli te, które możesz używać do pracy, a także wieczorowe to jednak tylko podstawa. Bo w prawdziwej kolekcji perfum znajdą się także zapachy odpowiednie do aktualnej pory roku oaz te ponadczasowe.
Pory roku
Jeśli wraz ze zmianą otaczającej cię aury, zmieniasz swój styl ubioru, podobnie powinno być w przypadku perfum. Dlaczego tak się dzieje? Wyższe temperatury w okresie wiosenno-letnim sprawiają, że podnosi się także ciepłota ciała, a w związku z tym perfumy mocniej parują z powierzchni skóry, przez co ich zapach jest intensywniejszy.
Ponadto mocne i intensywne zapachy zawierają często składniki intensyfikujące ich działanie, które mogą podrażniać skórę, pod wpływem działania promieni słonecznych. Dlatego właśnie edycje perfum przeznaczone do stosowania latem, często są pozbawione dodatku alkoholu.
Poszczególne nuty zapachowe, podobnie jak kolorystyka, będą także lepiej pasowały do klimatu pory roku. W okresie letnim najlepiej sprawdzą się te cytrusowe lub kwiatowe, z kolei w zimie lepszym rozwiązaniem będą zapachy korzenne czy żywiczne. Odpowiednio dobrana woda perfumowana jest zatem, jak letnia zwiewna sukienka, czy ciepły zimowy sweter – pasuje do pory roku – różne odsłony tego typu kosmetyków znajdziesz na http://tagomago.pl/produkt/150/Calvin-Klein/Euphoria-woda-perfumowana-spray-100ml/
Nieśmiertelna klasyka
Niektóre zapachy przeszły do legendy – Chanel no 5, Coco Chanel, Opium czy Miss Dior to perfumiarska klasyka, która od momentu powstania, wciąż wiedzie prym na drogeryjnych półkach. Niektóre z nich, z racji daty skomponowania składników zapachu (w przypadku Miss Dior to 1947) mogą wydawać się adresowane raczej do starszego pokolenia. Nic bardziej mylnego. Wprawdzie do No 5 trzeba dorosnąć, a woń jaśminu, róży, wanilii i olejku sandałowego, skomponowana przez Gabrielle Chanel, nie będzie pasować do szalonej studentki, jednak na dojrzałej trzydziestolatce będzie już „leżeć” znakomicie.
Perfumy niszowe
Komponując swoja kolekcję perfum warto również sięgnąć po kosmetyki, których nie znajdziesz w popularnych drogeriach. Niektóre zapachy, nazywane niszowymi, nie są przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, a jedynie dla najbardziej wymagających klientów. Te niszowe nie będą kusiły twojego węchu kwiatową czy cytrusową kompozycją.
Marki niedostępne powszechnie stawiają bowiem na niecodzienne połączenia, które mają intrygować, a czasem wręcz wprawiać w osłupienie. Bo jak inaczej można zareagować na zapach, powstały w oparciu o aromat gliny, kakao czy soli? Niestety tego typu perfumy są znacznie droższe, niż te powszechnie dostępne, a cena flakonika może osiągać nawet kilka tysięcy złotych. Ta unikalność może jednak wywołać takie wrażenie, jak sukienka czy torebka z trudno dostępnej kolekcji.
Budując swoja kolekcję zapachów warto także eksperymentować. Postaw na początek na sprawdzanie zapachu perfum na blotterach, a następnie zamów tester – w ten sposób przekonasz się, czy zapach faktycznie do Ciebie pasuje.
Alejakobiet.pl