Strona główna Aktualności Kilka porad na zmęczone oczy

Kilka porad na zmęczone oczy

przez admin

Co zrobić, gdy niemal cały dzień spędzamy przy komputerze? Albo gdy pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu, a nasze oczy zaczynają dawać się nam we znaki? Istnieje kilka prostych sposób na to, by ograniczyć odczucie zmęczonych oczu.

Rozsądek w pracy z komputerem

Niestety, coraz częściej zdarza się nam spędzać całe dnie przed monitorem komputera – jeśli nie w pracy, to w domu dla relaksu. To jednak nie działa korzystnie na nasze oczy. Monitor wydziela bowiem ciepło, które wysusza nasze oczy. Jeśli musimy poświęcić więcej czasu na wpatrywanie się w ekran komputera róbmy przerwy – 5, 10 a nawet 30 minut przyniesie ulgę i ukojenie (1).

Krople na zmęczone oczy

Najbardziej nieprzyjemną dolegliwością przy przemęczeniu oczu jest uczucie suchości i obecności ciała obcego pod powiekami – mogą to być objawy parowania filmu łzowego. Łatwo temu zaradzić stosując specjalne krople do oczu – nawilżają oko, a dodatkowo stanowią warstwę ochronną. Są również skuteczne, gdy przemywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, ogrzewanych i zadymionych (2).

Uwaga na oświetlenie

Unikajmy wpatrywania się w ostre, mrugające światło – ciągła zmiana natężenia światła męczy nasze oczy. Pracując z komputerem zastosujmy zasady ergonomii pracy z tym sprzętem. Nie ustawiajmy komputera w takim miejscu, by padało na niego światło – by coś zobaczyć na ekranie musi mocno wytężać nasz wzrok, a przez to nasze oczy szybciej się męczą. Dobierzmy odpowiednie oświetlenie do pracy przy komputerze (3).

Nie męczmy oczu

Często dla wygody lubimy czytać leżąc. Nie popełniajmy tego błędu – mięśnie oczu są wówczas bardziej napięte i szybciej się męczą. Uważajmy również na zbyt małą czcionkę – jeśli musimy przeczytać coś, co jest napisane „drobnym maczkiem” – róbmy krótkie przerwy, mrugajmy oczami, zaciskajmy je, zadbajmy o właściwe oświetlenie.

Zdrowa dieta to podstaw zdrowych oczu

Niech wśród codziennych posiłków znajdą się warzywa i owoce bogate w witaminy A, C i E, składniki mineralne (np. cynk) i luteina (4). Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku w bardzo dużym stopniu zależy właśnie od nich. Możemy je także dostarczyć w postaci suplementów diety. Więcej na temat problemów ze wzrokiem oraz oczami przeczytasz na adamed.expert.

Okłady na oczy

Jeśli jednak czujemy, że nasze oczy potrzebują relaksu i odprężenia zastosujmy domowe sposoby na zmęczone oczy. Przydatne będą tu ziołowe okłady np. z rumianku, świetlika lekarskie, arniki czy nostrzyka żółtego. Można także przemywać oczy wodą drożdżową lub „rozczynem” kwasu bornego. (5)

1. Krawczyk K., Jak dbać o wzrok http://okulistyka.mp.pl/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok Dostęp: 4.02.2017.

2. Pogrzebielski A. Objawy zespołu suchego oka. http://okulistyka.mp.pl/lista/81196,objawy-zespolu-suchego-oka. Data dostępu: 20.02.2017

3. Pas-Wyroślak, Koski-Wągrowska E., Jurowski P., Ocena wpływu pracy wzrokowej z monitorami ekranowymi na temperaturę powierzchni oka i ciśnienie wewnątrzgałkowe, Medycyna Pracy 2010; 61(6): 625-633.

4. Hamułka J., Nogal D., Ocena oraz charakterystyka suplementów diety zawierających luteinę i zeaksantynę obecnych na polskim rynku farmaceutycznym, Roczn. PZH 2008; 59(1):47-57.

5. Maślanka W. Zdrowie kobiet i mężczyzn w mediach. Nowiny Lekarskie 2012. 81(3): 288-292

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej