Problem utraty włosów dotyka każdego z nas, jednak z różną intensywnością. Jakie są tego przyczyny i w jaki sposób zaradzić wypadaniu włosów?
Jakie podłoże może mieć łysienie? Czym się objawia?
Z problemem wypadania włosów zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od pory roku. Do najczęstszych przyczyn takiego stanu należy zachwianie równowagi systemu nerwowego oraz zaburzenia endokrynologiczne i powiązane z nimi dziedziczne lub hormonalne czynniki, takie jak nadmiar dihydrotestosteronu, który może powodować stopniowe zmniejszenie produkcji owłosienia. Wykluczyć je pomoże nam wizyta u specjalisty – mówi Radek Galiński, Trener Davines. – Na łysienie wpływ mają również uboga w substancje odżywcze dieta, agresywne zabiegi chemiczne, które zagrażają cyrkulacji na danym poziomie, determinując spadek witalności włosa, oraz przewlekły stres, który zwiększa ilość wolnych rodników i może powodować uszkodzenie włosów lub cebulki od wewnątrz. Dochodzi wówczas do sytuacji, w której osłabiona skóra wykazuje większą łamliwość cebulki, która nie ma już zdolności generowania mocnych włosów. Konsekwencją jest wzmożone wypadanie – mówi fryzjer Radek Galiński, Trener Davines.
Co możemy zrobić, aby zapobiec nadmiernej utracie włosów?
– Po pierwsze, możemy zmodyfikować dietę. Wzbogaćmy nasz jadłospis o owoce, bogate w witaminy A, E, C, takie jak cytrusy, czerwone owoce, morele, brzoskwinie i melony, które mają działanie przeciwutleniające. Utrzymać cebulkę w zdrowiu pomoże przyjmowanie witaminy H (biotyny), którą znajdziemy w pełnoziarnistych zbożach, owsie czy orzechach włoskich. Ważne jest także dostarczanie organizmowi kompleksu witaminy B, która zapewnia odpowiedni poziom energii – jej cennym źródłem są jajka, ryby, szparagi, szpinak i liściaste warzywa zielone. Przyjmujmy konkretne suplementy zawierające cynk, selen i magnez. Zaleca się również spożywanie produktów, które stymulują i chronią mieszki oraz umożliwiają oczyszczenie organizmu z toksyn.
Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja włosów z tendencją do wypadania?
Warto stosować łagodne środki oczyszczające i zrezygnować z zabiegów chemicznych, takich jak trwała czy prostowanie. Podczas mycia unikajmy intensywnego pocierania oraz nie przeczesujmy włosów na siłę na mokro. Co więcej, warto porozmawiać ze swoim fryzjerem o doborze łagodnych produktów do koloryzacji, jeżeli to konieczne, i systemie rewitalizującym włosy po usłudze w salonie. Nie zapominajmy o regularnym złuszczaniu naskórka i delikatnych masażach skóry głowy, najlepiej z wykorzystaniem produktów przeciwdziałających wypadaniu.
Alejakobiet.pl