Nie są niebezpieczne, ale długotrwałe ignorowanie może mieć nieprzyjemne skutki. Pojawiają się znienacka i mogą powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Zęby powinny nie tylko wyglądać dobrze, ale przede wszystkim muszą stanowić okaz zdrowia.
Czujesz ból podczas picia zimnych napojów? Zdarza Ci się w nerwach zgrzytać zębami? Wyczuwasz językiem nie duże zgrubienie na dziąśle? Nie wpadaj od razu w panikę. Z drobnymi problemami dentystycznymi zmaga się każdy. Nie należy jednak tego traktować jako wymówki od odwiedzenia dentysty. Pozornie błaha dolegliwość, może przerodzić się w uciążliwy problem. – Zaniechanie wizyty u stomatologa podczas pierwszych objawów może skutkować poważnymi konsekwencjami. Pacjenci decydują się na kontrolę dopiero, gdy nie mają już wyjścia. Wtedy leczenie może przybrać dużo poważniejszą i bardziej inwazyjną formę – mówi lek. stom. Tomasz Niżański, Eurodent Rzeszów.
Od bólu nie uciekniesz
Uśmierzenie tabletkami czy szukanie domowych metod babci przyniosą wyłącznie chwilową ulgę. Uporczywy ból to najbardziej dający się we znaki symptom, z którym nie wygramy bez pomocy eksperta. Bez względu na to, czy pojawia się podczas jedzenia gorących potraw, czy picia zimnych napojów, czy po prostu nie daje nam spać – powinniśmy bezwzględnie udać się do gabinetu. – Przede wszystkim stomatolog będzie mógł wskazać źródło bólu. Następnie zaproponuje rozwiązanie bądź przedstawi plan leczenia. Nie ma jednak co wpadać od razu w panikę, ból nie zawsze zwiastuje poważne kłopoty – przekonuje dr n. med. Magdalena Niżańska. Problemem może być popularna nadwrażliwość zębów, jednak dopiero precyzyjne zbadanie jamy ustnej przez dentystę pozwoli pozbyć się wątpliwości. Równie powszechnym powodem pojawiania się bólu jest ten, towarzyszący wyrzynaniu się zębów mądrości.
Zainwestuj w uśmiech
Jak wynika z badań, coraz rzadziej na naszych twarzach pojawia się uśmiech. Jednak codzienny dobry nastrój może przedłużyć życie nawet o 7 lat. Ćwiczyć można także przed lustrem, w ten sposób nie tylko zadziałamy na zdrowie, ale mamy doskonałą okazję do precyzyjnego przyjrzenia się zębom, dziąsłom, a także językowi. Objawy niektórych schorzeń widać już gołym okiem, dlatego obserwowanie pojawiających się zmian powinniśmy wpisać w rytuał szczotkowania. Najszybciej możemy rozpoznać objawy próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Pojawiający się nieestetyczny, lepki osad to preludium do powstania kamienia nazębnego, który usunąć można wyłącznie w gabinecie. Objawem może być także krwawienie dziąseł – gdy tylko podczas pielęgnacji zauważysz krew, koniecznie rozpocznij działanie. Stojąc przed lustrem wypatrzymy również ścieranie się zębów czy ich rozchwianie. Do czynienia możemy mieć wtedy z bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami. Na ten problem skarży się coraz większa liczba pacjentów, a nieleczony może skutkować także kłopotami ze stawami, mięśniami, oczami czy nawet słuchem.
Jama ustna to nie tylko zęby
Pierwsza podstawowa zasada właściwej pielęgnacji jamy ustnej – nie ograniczajmy się wyłącznie do zębów. – Pacjenci pytani o codzienną higienę często zamykają swoją wypowiedź na szczotkowaniu rano i wieczorem. To jednak zdecydowanie za mało. Ilość bakterii, jaka przewija się każdego dnia przez naszą buzię jest ogromna, dlatego należy dokładnie wyczyścić wszystkie jej zakamarki – język, dziąsła, wewnętrzną stronę policzków – tłumaczy Tomasz Niżański. Niedokładne czyszczenie skutkuje często nieprzyjemnym oddechem. Ta dolegliwość może uprzykrzać codzienne życie, dlatego nie warto zwlekać. Jednym ze sposobów na sprawdzenie oddechu jest wysunięcie języka do przodu i potarcie palcem o tylną jego część. Zapach na palcach będzie identyczny jak ten, wydobywający się z naszych ust. Jeśli w kwestii pielęgnacji nie mamy sobie nic do zarzucenia, konieczna jest wizyta u stomatologa. Specjalista oceni, czy nie mamy poważniejszych problemów, bądź skieruje na kolejne badania.
Strach przed dentystą, brak czasu czy po prostu lenistwo – to najczęstsze usprawiedliwienia wśród pacjentów. Szybkie rozpoznanie dolegliwości pozwoli zahamować ich rozwój i tym samym skrócić czas leczenia. Zaoszczędzi częstych wizyt na fotelu dentystycznym.
Alejakobiet.pl