Kamica nerkowa to jednostka chorobowa polegająca na odkładaniu się kamieni w układzie moczowym. Powstają one z filtrowanych przez nerki minerałów, które zlepiają się, tworząc złogi. Jeśli są wystarczająco małe, często udaje się je wydalić, zanim problem stanie się poważny. Bywa jednak, że złogi powiększają się i powodują bóle, wymuszając na chorym podjęcie leczenia. W skrajnych przypadkach kamienie mogą nawet blokować drogi moczowe.
Przyczyny kamicy nerkowej
Kamica nerkowa jest chorobą częstą. Najczęściej chorują mężczyźni w wieku 30-50 oraz kobiety w wieku 50-70 lat. Zdecydowanie najpowszechniejszą przyczyną powstawania choroby jest zbyt małe nawodnienie organizmu oraz niezdrowa dieta. Znane są również znacznie rzadsze przypadki tzw. kamicy cystynowej, u podłoży której leży wada wrodzona, polegająca na upośledzeniu reabsorbcji cystyny z moczu. Pośród innych czynników zwiększających ryzyko wymienia się jeszcze: wady budowy układu moczowego, skłonności dziedziczne oraz infekcje bakteryjne dróg moczowych. Te ostatnie alkalizują mocz, ułatwiając wytrącanie się soli wapnia i z tym samym powstawanie kamieni.
Kamica nerkowa – objawy
Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest nagły, dotkliwy ból zwany kolką nerkową. Zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej i promieniuje w stronę pęcherza. Bywa na tyle silny, że może powodować utratę przytomności, a dodatkowo często towarzyszą mu również nudności, wymioty i wzdęcia.
Innymi potencjalnymi objawami tego schorzenia są: pieczenie podczas oddawania moczu, ból w prąciu lub krwiomocz. Bardzo ważne jest jednak, by pamiętać, że krew w moczu może, ale nie musi być objawem kamicy nerkowej. Chorzy, u których ten objaw wystąpił, powinni wystrzegać się dokonywania na jego podstawie własnych diagnoz i bezzwłocznie zasięgnąć opinii specjalisty.
Profilaktyka kamicy nerkowej
Zarówno powstawaniu, jak i nawrotom choroby mogą w przypadku kamicy nerkowej zapobiec odpowiednie działania profilaktyczne. Chodzi tutaj głównie o dwa podstawowe czynniki: dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz właściwą dietę. Nie bez znaczenia jest przyjmowanie preparatów o udowodnionym działaniu klinicznym. W walce z nawrotami choroby pomóc może również profilaktyczna kuracja specjalnymi, opartymi na ziołach lekami.
Urocal – wsparcie w chorobie
Urocal to produkt przeznaczony dla osób dorosłych pragnących wesprzeć funkcjonowanie dróg moczowych. Urocal jest preparatem wspomagającym leczenie kamicy nerkowej i zapobiegający jej nawrotom. Oparty na recepturze chińskiej jest produkowany w Polsce. Zawarty w produkcie wyciąg z korzenia szparaga groniastego wspomaga funkcje nerek oraz prawidłowe wydalanie moczu. Ponadto witamina B6 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i regulacji aktywności hormonalnej oraz wspiera utrzymanie prawidłowego metabolizmu białka i glikogenu. Dodatkowo witamina B6 zawarta w preparacie ma udział w hamowaniu produkcji szczawianów, a to najczęstszy składnik kamieni w układzie moczowym.
Urocal
- wspomaga zwalczanie stanów zapalnych
- działa moczopędnie
- rozluźnia mięśniówkę gładką
- normalizuje wydalanie kwasu szczawiowego
Stosowanie: 1 x saszetka dziennie rozpuszczona w 3/4 szklanki ciepłej wody. Preparat najlepiej spożyć po posiłku.
Dieta przy kamicy nerkowej
Dieta powinna być zróżnicowana, bogata w warzywa i owoce oraz pokarmy ubogie w szczawiany (biały ryż, kalafior, jabłka bez skórki, winogrona, jajka). Należy także ograniczyć ilość spożywanej soli (ok.5 g dziennie) i białek pochodzenia zwierzęcego oraz dbać o odpowiedni poziom wapnia (1 g dziennie).
Cena w aptece (preparat do nabycia w aptekach na terenie całego kraju).
Urocal (20 saszetek) : ok. 25 zł
Alejakobiet.pl