Dietę ABS wymyślił David Zinczenko, redaktor Men’s Health. Dieta pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej. Ze względów fizjologicznych nie jest możliwa punktowa redukcja tłuszczu w interesującym nas miejscu, czyli w tym wypadku na brzuchu. Dieta i ćwiczenia fizyczne pozwalają na redukcję tkanki tłuszczowej równomiernie z całego organizmu. Jeśli ilość tkanki tłuszczowej jest największa w okolicach brzucha, to również największa ilość tłuszczu zostanie z tego miejsca zredukowana. W diecie ABS duży nacisk kładzie się na ilość witamin, składników mineralnych, błonnika. Priorytetem diety jest zwiększanie masy tkanki mięśniowej. Wówczas trudniej jest o nadprogramowe kilogramy. Ilość energii, która potrzebna jest nam na funkcjonowanie organizmu – wzrasta. Czym nasz organizm jest bardziej energo kosztowny, tym mamy mniejsze problemy z tkanka tłuszczową.
Dieta propaguje jedzenie sześciu posiłków nadzień. Deficyt kalorii na poziomie 300-500 kcal przyczynia się do najskuteczniejszej redukcji tkanki tłuszczowej i budowania tkanki mięśniowej. W diecie, przekąski czasami dania zasadnicze występują w formie płynnej. Koktajle sporządzane są z mleka o niskim poziomie tłuszczu lub jogurtu z białkiem w proszku, owocami, niekiedy dodaje się masło orzechowe. W diecie występuje duża ilość wapnia, a to ogranicza wytwarzanie tkanki tłuszczowej przez organizm.
Zaleca się picie ośmiu szklanek wody na dzień. Woda ogranicza uczucie głodu, pozwala na usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Inne dopuszczalne napoje to niskotłuszczowe mleko, zielona herbata. Sok owocowy można pić, lecz zaleca się nie więcej niż dwie szklanki na dzień. Alkohol jest zdecydowanie przeciwwskazany, gdyż zmniejsza potencjał do spalania tkanki tłuszczowej i sprawia, że magazynujemy więcej energii z pożywienia. W wyniku picia alkoholu również zmniejsza się wytwarzanie testosteronu i hormonu wzrostu, czyli czynników, które przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej i wzrostu masy mięśniowej.
Dieta ta, to nie same rygorystyczne zalecenia, można od czasu do czasu popuścić sobie pasa. Raz w tygodniu można zastąpić posiłek ulubiona potrawą. Podczas stosowania diety, należy skupiać się na 12 grupach produktów, takich jak:
– orzechy, migdały
– nasiona roślin strączkowych
– zielona warzywa: szpinak, brokuły, brukselka, szparagi
– beztłuszczowe i niskotłuszczowe produkty mleczne
– płatki owsiane (niesłodzone)
– jaja
– chude mięso (indyk, kurczak, ryby, wołowina)
– masło orzechowe
– oliwa z oliwek
– pełnoziarniste pieczywo i zboża
– mleko w proszku
– jagody
Produkty, które należy również często spożywać to: masło migdałowe, jabłka, awokado, banany, ryż brązowy, olej rzepakowy, masło z nerkowca, owoce cytrusowe, soki owocowe bez cukru, czosnek, soczewica, melony, makaron, zielony groszek, papryka, nasiona dyni, nasiona słonecznika, ziemniaki, pomidory, miód.
Odpowiednie ćwiczenia są również ważne jak odpowiednia dieta. Trening ABS obejmuje trening siłowy 3 razy w tygodniu, ćwiczenia brzucha 2-3 razy w tygodniu, a także opcjonalnie ćwiczenia aerobowe 2-3 razy w tygodniu. Istnieją 3 podstawowe zasady w treningu ABS:
– należy przestrzegać 48 godzinnej przerwy pomiędzy trenowaniem określonej grupy mięśni
– jeden dzień w tygodniu należy przeznaczyć na odpoczynek
– przed treningiem koniecznie należy przeprowadzić rozgrzewkę, poprzez jogging, jazdę na rowerze lub skakanie na skakance.
Dieta ta stymuluje spalanie tkanki tłuszczonej z całego ciała, a także z okolic brzucha. Tłuszcz zlokalizowany w okolicach brzucha jest głównym czynnikiem chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu LDL, cukrzycy, zaburzeń erekcji i innych chorób. Warto zadbać o odpowiedni obwód pasa.
Arkadiusz Tuwalski