Jesień to nie koniec sezonu na warzywa i owoce. Wystarczy przejść się między straganami, by zobaczyć, ile dobrodziejstw na nas czeka. Co zatem serwować jesienią?
Jabłka
„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie” – to powiedzenie powinno przekonać nas do włączenia tych pysznych, a co najważniejsze, dostępnych przez cały rok, owoców do swojej diety. Dlaczego akurat jabłka? Ponieważ zawierają niewiele kalorii, a przy tym są nieocenionym źródłem witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia chorób serca, raka, Alzheimera, a także cukrzycy. Poza tym są pyszne – zwłaszcza nasze polskie odmiany. Nie ma więc wymówki, by nie skusić się na jedno jabłko dziennie, albo dwa…
Suflet z jabłek
Składniki: 3-4 jabłka, 4-5 łyżek cukru, 3 białka, otarta skórka z cytryny, łyżka masła do nasmarowania formy.
Wykonanie: Jabłka myjemy, układamy w płaskim rondlu, podlewamy bardzo małą ilością wody, gotujemy i przecieramy. Do przecieru dodajemy część cukru. Białka ubijamy na sztywną pianę z resztką cukru. Dodajemy ją stopniowo do gorącego przecieru z jabłek, stale ubijając, na końcu dodajemy otartą skórkę z cytryny i mieszamy. Masę wykładamy do żaroodpornego naczynia, wstawiamy do dobrze nagrzanego piekarnika i zapiekamy przez około 20 minut. Suflet podajemy na gorąco, posypany cukrem pudrem.
Buraczki
Czerwone buraczki są bogate w witaminy z grupy B, magnez, potas, witaminę C oraz żelazo. Zawierają także dużo antyoksydantów i mają działanie przeciwzapalne. Zmniejszają ryzyko wystąpienia raka i innych chorób przewlekłych. Wprawdzie sezon na nie zaczyna się już latem, jednak cały czas możecie je znaleźć na straganach.
Sałatka z buraczków i jajek
Składniki: 7-8 buraczków, 4-5 ugotowanych na twardo jajek, 4 duże cebule, majonez, sól, pieprz.
Wykonanie: Buraczki czyścimy, wkładamy do wrzącej wody i gotujemy do miękkości. Odcedzamy i studzimy. Obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Jajka obieramy i również ścieramy na tarce o dużych oczkach. Obrane cebule parzymy wrzątkiem i kroimy w drobną kostkę. Buraczki mieszamy z jajkami i cebulą, dodajemy majonez i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Kapusta
Wymieniając jesienne warzywa i owoce, nie możemy zapomnieć o kapuście, która jest nie tylko małokaloryczna, lecz również bogata w składniki odżywcze. Znajdziemy w niej dużo witaminy C. Dostarczy nam ona również dzienną dawkę naszego zapotrzebowania na witaminę K, zapewniającą prawidłową krzepliwość krwi oraz hamującą rozwój, między innymi, raka piersi i jajników.
Kotleciki z białej kapusty
Składniki: nieduża główka białej kapusty, 2 kostki bulionu warzywnego, duża cebula, 3 łyżki mąki, jajko, 1/2 szklanki bułki tartej, olej do smażenia, 1/2 szklanki groszku konserwowego, 1/2 szklanki kukurydzy konserwowej, sól, cukier.
Wykonanie: Kapustę kroimy na kawałki i gotujemy w wodzie z dodatkiem kostek bulionowych. Studzimy, mocno odciskamy i zostawiamy na godzinę na durszlaku, żeby osączyć ją z wody. Kapustę przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Cebulę drobno siekamy i smażymy na oleju. Odstawiamy do ostygnięcia. Do cebuli dodajemy kapustę, groszek i kukurydzę, wbijamy jajko, wsypujemy mąkę, doprawiamy solą i ewentualnie cukrem, dokładnie mieszamy. Z masy formujemy nieduże kotlety, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju.
Dynia
W naszym kraju dynia zyskała popularność dość niedawno. Tymczasem, sprawdza się ona nie tylko, jako halloweenowa ozdoba. Doceniamy również jej walory smakowe. Dynia jest warzywem małokalorycznym. Zawiera natomiast dużo antyoksydantów, witamin C i E, potasu i magnezu. Wzmacnia system odpornościowy, chroni przed chorobami serca, łagodzi bóle stawów i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Ponadto świetnie działa na wzrok i skórę. Wspomaga także odchudzanie.
Nasze dania z dynią w roli głównej znajdziesz TUTAJ