Chwila odpoczynku, piękne kreacje, szampan i fajerwerki – taka atmosfera sprzyja euforii planowania postanowień noworocznych. Planujemy dużo i z rozmachem. Jednak czy wszystkie założone cele są realne i czy wszystkie uda się zrealizować? Początek stycznia to najlepszy czas na dokładne przejrzenie i rozplanowanie swoich postanowień. Jak to zrobić? Wystarczy pięć prostych kroków.
Mniej postanowień, ale konkretnych
Ważne, aby na początku Nowego Roku nie popadać w euforię – dobry plan to podstawa, ale powinien być realistyczny. Zamiast kilkunastu małych postanowień wybierz kilka większych planów, o których myślisz już od jakiegoś czasu. Określ priorytety i efekty, które chcesz uzyskać oraz powiąż je
z terminami, np. w lutym zapiszę się na intensywny kurs językowy lub do maja oszczędzę pieniądze na szkolenie.
Kilka małych kroków zamiast rewolucji
Wejście w Nowy Rok to symboliczny moment – żegnamy się z tym, co było, a jednocześnie z nadzieją patrzymy na to, co się wydarzy. Jednak wdrażanie noworocznych postanowień nie musi od razu wiązać się z rewolucją, a wręcz nie powinno. Warto poświęcić chwilę na szczegółowe przeanalizowanie każdego ze swoich postanowień i rozbicie go na kamienie milowe – ważne etapy na drodze do spełnienia zadania. Pozwolą one na bieżące śledzenie postępów, a tym samym na utrzymanie motywacji. Dużo lepiej poczujesz się, wiedząc, że cel jest już zrealizowany w połowie niż nie widząc rezultatów swojego działania. Przykład? Do marca oszczędziłam już 60% kwoty potrzebnej do odbycia szkolenia, w kwietniu zajmę się formalnościami, a w maju zrealizuję swoje marzenie.
Przyjazne środowisko pracy
Otwarta głowa i kreatywność po podstawa – w końcu problemy pojawiają się w każdej pracy,
a najlepszym sposobem na ich skuteczne rozwiązanie jest właśnie pomysłowość. Dlatego właśnie tak ważne jest przyjazne środowisko pracy – nowoczesne i przystosowane do potrzeb pracowników.
Ważne są odpowiednie narzędzia
Czasy, w których żyjemy pozwalają nam bardzo dobrze wykorzystać czas, który poświęcamy na realizację zadań. Obecnie urządzenia są w stanie przejąć dużą część naszych obowiązków. Czas wykorzystać to jak najlepiej poprzez zaplanowanie w czasie najdrobniejszych zadań i bieżące śledzenie postępu założonych celów. To pestka dla programów stworzonych do zarządzania projektami. Można je wykorzystywać nie tylko w pracy, ale również do zadań domowych – to koniec zapominania o zakupach czy opłaceniu rachunków. Dzięki tego typu aplikacjom można w prosty sposób zwiększyć swoją efektywność, sprawniej wykonywać zadania, a tym samym – zyskać więcej wolnego czasu.
Odpoczynek na co dzień
Co jeszcze liczy się w odpowiednim planowaniu i realizacji działań? Wbrew pozorom jest to odpoczynek. – Przemęczony organizm jest mniej produktywny, a jego praca – mniej efektywna. Częściej zdarzają się również potknięcia. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym oraz odpowiednia higiena pracy. Pozwoli to na odreagowanie stresu i poprawi samopoczucie, a jednocześnie naładuje akumulatory na kolejne dni pracy – mówi Jarosław Strzelec, dr n. med., psychiatra, ordynator Kliniki Psychiatrycznej Inventiva w Tuszynie k. Łodzi.
Wprowadzenie w życie tych kilku usprawnień pozwoli nie tylko lepiej wykorzystać czas, ale także dużo sprawniej rozwiązywać codzienne problemy. Niezależnie od tego, czy będzie to realizacja postanowień noworocznych czy planowanie zadań, opracowanie realnego planu rozłożonego na zadania oraz pozytywne nastawienie będą kluczem do sukcesu. Wtedy nie przeszkodzą nawet drobne potknięcia spotykane na drodze.
Alejakobiet.pl