725
Piękne ciało bez drogich zabiegów i kosmetyków? Teraz to możliwe! Orzech kokosowy to recepta na zdrową, zadbaną skórę. Jest również smacznym i wartościowym owocem. Miąższ, olejek i woda kokosowa są niezastąpione – pielęgnują i smakują cudownie!
Pochodzenie i właściwości kokosu
Orzech kokosowy został odkryty w XIV wieku przez Hiszpanów podczas jednej z wypraw. Brązowe, szorstkie owoce z trzema otworami na czubku, podobne do głowy małpy, nazwali wtedy coco. „Drzewo tysiąca zastosowań”, „drzewo dostarczające wszystkiego, co potrzebne do życia” oraz „drzewo życia” – tak nazywana jest palma kokosowa.
Kokos jest źródłem witaminy B2, B6, C i E, kwasu foliowego oraz cennych soli mineralnych, np. potasu, cynku, sodu, fosforu, żelaza i magnezu. Zawiera także zdrowe kwasy tłuszczowe, np. kwas kaprynowy, kaprylowy, laurynowy i mirystynowy oraz dużo błonniku. Im owoc jest młodszy, tym ma silniejsze właściwości i skuteczniejsze działanie.
Z orzecha otrzymuje się:
1. Miąższ kokosowy
Biały i mięsisty miąższ owocu składa się głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych, które są łatwo trawione i przyswajane przez organizm. Po wysuszeniu staje się koprą i zawiera 70% tłuszczu, 14% z cukru i 7% z białka.
2. Wodę kokosową
Delikatna, orzeźwiająca woda kokosowa o kwaskowatym smaku, jest jednym z najbogatszych źródeł elektrolitów. Jako naturalny napój energetyczny dodaje energii, nawadnia organizm i uzupełnia niedobór mikroelementów podczas większego wysiłku fizycznego. Zawiera więcej potasu niż banany i inne napoje energetyczne oraz mniej sodu. Dzięki temu pomaga szybciej odzyskać siły i pozbyć się zmęczenia. Przy tym jest bardzo niskokaloryczna – 100 ml wody kokosowej zawiera 5 mg naturalnych cukrów owocowych. Dlatego też jest idealnym płynem sportowców i osób aktywnych. Woda kokosowa to nie tylko więcej energii. To też naturalny eliksir życia – ma prawie taki sam skład jak ludzkie osocze, a do momentu otwarcia kokosu jest sterylna, dlatego wykorzystywano ją podczas transfuzji. Jeśli zabrakło określonej grupy krwi, choremu przetaczano wodę bezpośrednio z owocu.
Dzięki zawartości kinetyny działa jak antyoksydant i jest składnikiem kosmetyków, które nie tylko hamują starzenie się skóry, ale dodatkowo ją regenerują. Zawarty magnez poprawia stan włosów i paznokci, pozytywnie działa na nasz układ nerwowy oraz zmniejsza ciśnienie krwi, napięcie nerwowe i stres.
3. Olejek kokosowy
Olej kokosowy wytwarza się podczas tłoczenia wysuszonego miąższu orzechów tzw. kopry. Jako płyn ma żółtą barwę, a w temperaturze poniżej 25% przybiera postać białego tłuszczu – masło kokosowe. Dzięki właściwościom antygrzybiczym, antybakteryjnym i antywirusowym jest stosowany w leczeniu różnych chorób. Olejek zawiera naturalne antyoksydanty, dlatego działo przeciwrodnikowo i przeciwzmarszczkowo. Ponadto zapewnia naturalnie elastyczną, jędrną, wygładzoną, natłuszczoną, odnowioną i nawilżoną skórę. Jest niezbędny w pielęgnacji cery z różnymi problemami, w tym przyspiesza gojenie się ran, zapobiega powstawaniu plam oraz pomaga w chorobach skórnych, np. w egzemie, trądziku oraz zapaleniu i owrzodzeniu skóry. Jego spożywanie to naturalny sposób na walkę z nadwagą i pobudzenie metabolizmu. Dlatego pozytywnie wpływa na cały organizm: wewnętrznie i zewnętrznie!
Przepis na kokosową pielęgnację
Dzięki właściwościom nawilżającym, natłuszczającym i regeneracyjnym pomaga suchym i zniszczonym włosom. 100% ciepłego olejku kokosowego wmasuj w skórę głowy i nałóż na suche włosy na całej długości, a potem owiń je folią i ręcznikiem dla optymalnego efektu – pod wpływem ciepła substancje odżywcze lepiej wnikają w strukturę włosa. Po około dwóch godzinach umyj je szamponem – nawet wiele razy. Kokosowa maseczka poprawia wzrost włosów oraz zapobiega łysieniu i nadmiernemu wypadaniu.
Regenarycyjną maseczkę do włosów można też przygotować z ciekłego olejku kokosowego, nafty kosmetycznej i żółtka jajka. Maskę o odpowiedniej konsystencji nałóż na suche włosy, potem owiń je folią i ręcznikiem. Po 30 minutach umyj włosy szamponem – czasem kila razy.Olejek kokosowy można także stosować na przesuszone i zniszczone końcówki włosów tuż po ich umyciu (potem nie spłukuj) lub bezpośrednio na suche.
Naturalny olejek kokosowy można wmasować bezpośrednio w suchą skórę jako bezpieczny krem nawilżający lub jako dodatek do kremu – zwiększa jego działanie i właściwości. Olejek kokosowy to także ratunek dla przesuszonych i spierzchniętych ust. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie zlizać go tuż po nałożeniu.
Peeling kokosowy
Peeling kokosowy wspaniale oczyszcza i odnawia skórę – staje się gładka, miękka, świeża i nabiera naturalnego, zdrowego blasku. Najprostszym i najłatwiejszym jest połączenie wiórek kokosowych z jogurtem. Ewentualnie możesz także dodać olejek kokosowy, co dodatkowo nawilży naskórek. Gęstą papkę nałóż na wilgotną skórę i wykonuj masaż okrężnymi ruchami – doskonale pobudza i złuszcza. Potem zmyj ją pod prysznicem i wklep w skórę nawilżający balsam.
Kokosowy tonik
Woda kokosowa, dzięki odświeżającym, nawilżającym, wzmacniającym, antybakteryjnym i tonizującym właściwościom, może być stosowana jako naturalny tonik do przemywania oraz nawilżania cery. Poza tym sprawdza się jako mgiełka do ciała.
Wioleta Nowicka