Strona główna Aktualności Za dwoje czy dla dwojga, czyli dieta ciężarnej

Za dwoje czy dla dwojga, czyli dieta ciężarnej

przez admin

dieta w ciążyKobieta w ciąży, dbając o siebie, dba jednocześnie o dziecko. Dlatego wszystko, co robi i je ma wpływ na zdrowie i samopoczucie jej maluszka. Odpowiednia dieta to podstawa zdrowego dziecka.


Ciążowe zapotrzebowanie

Kiedyś kobietom w ciąży zalecano podwójną dietę. Mówiono, że tylko jedzenie za dwoje jest najlepsze dla dziecka. Obecnie jednak to się zmieniło. Teraz kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga, ale już nie musi spożywać podwójnej porcji jedzenia. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w ciąży nie jest podwójne, chociaż na pewno się zmienia. Wystarczy, że jesz trochę więcej niż wcześniej! W ten sposób zapewnisz sobie i dziecku wszystko to, czego najbardziej potrzebujecie. W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie praktycznie się nie zmienia. Kiedy dziecko rośnie i rozwija się w Twoim ciele, jest większe. Dlatego wzbogacasz swoją dietę i wprowadzasz do niej witaminy i kwas foliowy. W drugim trymestrze w Twoich posiłkach powinno być o 360 kcal więcej, a w trzecim o 470 kcal. Nie jest wskazane, żeby kobieta jadła więcej – dobrze zbilansowana dieta już wystarczy, by dziecko dobrze się rozwijało. 

Dieta pod kontrolą


Zdrowa, pełnowartościowa, dopasowana do wyjątkowego stanu i pod kontrolą – taka powinna być dieta kobiety w ciąży. Dlatego trzeba pamiętać o pewnych zasadach żywieniowych!



1. pij dużo wody – kobieta w ciąży powinna pić dużo mineralnej, niegazowanej wody oraz soki naturalne. Unikaj kawy i mocnej herbaty, ponieważ utrudniają wchłanianie żelaza z pokarmów. Woda jest najlepszym sposobem na ciążowe dolegliwości, np. nudności, wymioty, biegunki, zaparcia oraz zmęczenie. Pij wodę często w ciągu dnia, ale w małych ilościach. Dzięki temu unikniesz odwodnienia organizmu – groźnego dla dziecka oraz przyszłej mamy! Około 2 litry wody dziennie to zalecana ilość w okresie ciąży. Oprócz wody pij też mleko oraz soki owocowe i warzywne. Zamiast ciemnej herbaty, wybierz, np. owocową.

2. ogranicz słodycze
 – w ciąży masz zachcianki i ochotę na słodkie smakołyki. Jednak niekontrolowane spożywanie słodyczy nie jest wskazane, bo źle wpływa na zdrowie i sylwetkę. Unikaj pustych kalorii – to bowiem grozi nadwagą! Jedz z umiarem różne smakołyki, bo niektóre mają w sobie kwasy tłuszczowe typu trans – niebezpieczne dla dziecka. Ponadto ich nadmiar może prowadzić do utraty przez organizm niezbędnych mikroelementów, przez co powodować choroby, np. niedobór potasu, żelaza, cukrzyca ciążowa i zatrucie ciążowe. Jeśli masz wielką ochotę na coś słodkiego, a nie chcesz spożywać kolejnej niezdrowej porcji słodyczy, zrób kisiel i mus owocowy. To także zawiera cukier, a przy tym jest o wiele zdrowsze niż kostka czekolady.



3. jedz zdrowe i świeże jedzenie – unikaj nieświeżego i niezdrowego jedzenia, np. fast – foodów, do przygotowania w mikrofalówce oraz tłustych, ciężkostrawnych i wzdymających dań. Postaw na własnoręcznie przygotowane i urozmaicone posiłki. Jedz jak najmniej przetworzonej, torebkowej, sztucznej, chemicznej żywności. Tylko wtedy wiesz, co jesz i zapewniasz organizmowi wszystko to, czego potrzebuje. Jedz dużo świeżych warzyw i owoców! Dzięki nim dostarczasz sobie i swojemu dziecku najważniejsze witaminy i składniki mineralne. Zapotrzebowanie na niektóre z nich wzrasta w ciąży nawet dwukrotnie, dlatego dieta to za mało. Wtedy lekarz wprowadza do niej witaminy z apteki. Unikaj surowego i niedogotowanego mięsa oraz jajka, by nie zarazić się, np. toksoplazmozą i salmonellą – chorobami niebezpiecznymi podczas ciąży. Wprowadź do diety produkty wysokobiałkowe, pełnoziarniste i niezbędne tłuszcze rybne. Poza tym jedz regularnie, mało i często. 

4. zapomnij o odchudzaniu 
– odchudzanie w ciąży jest kategorycznie zabronione i nie do przyjęcia! Kontrola wagi jest niezbędna, żeby nie doprowadzić do nadwagi, ale nie można stosować głodówek. To grozi niebezpiecznym odwodnieniem organizmu oraz utratą cennych składników odżywczych. Moda na szczupłą, zgrabną sylwetkę sprawia, że nawet kobieta w ciąży boi się, że może bardzo przytyć. Dlatego unika jedzenia lub wprowadza niskokaloryczne dania, żeby by nie dopuścić do naturalnego zwiększenia wagi. Poza tym wykonuje różne ćwiczenia – nawet wymagające większego wysiłku. Pregoreksja, czyli obawa kobiet przed przytyciem w ciąży to problem głównie tych, które miały anoreksję lub bulimię. Jednak takie postępowanie jest groźne dla dziecka i może skutkować zaburzeniami rozwojowymi i niedowagą, przedwczesnym porodem lub nawet poronieniem. 

Dieta ciężarnej powinna być zbilansowana i bogata w niezbędne składniki i witaminy – pamiętaj, że teraz jesz dla dwojga! Dlatego to, co masz na talerzu – spożywa także Twoje maleństwo. Komponując swój jadłospis, masz bezpośredni wpływ na jego prawidłowy oraz zdrowy rozwój – pomyśl dwa razy zanim coś zjesz! 

Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej