Przyprawy i zioła wykorzystywane w kuchni są także bardzo przydatne w kosmetyce. Przykładem jest kurkuma – znana głównie ze swoich kulinarnych zastosowań, a jednak mająca również silne właściwości lecznicze. Jest naturalnym kosmetykiem o działaniu pielęgnacyjnym i zapobiega wielu dolegliwościom.
Kurkuma darem natury
Nie tylko chemia może pomagać. Także natura jest ważnym źródłem zdrowia, piękna i urody. Medycyna i kosmetyka wykorzystują z niej to, co najlepsze – leczy, pielęgnuje i uzdrawia nieinwazyjnie. Zioła pomagają w leczeniu wielu chorób. Ich właściwości są znane od dawna. Kurkuma, czyli szafran indyjski na początku była znana głównie w kuchni i wykorzystywana jako bardzo aromatyczna przyprawa. Dzięki niej potrawa miała wyjątkową barwę i orientalny aromat, przeciwdziałała również procesowi psucia się dań. Jest ważnym składnikiem kuchni azjatyckiej i Bliskiego Wschodu.
Odkryta na nowo stała się przydatna w innych dziedzinach. Niezwykłe właściwości żółtego proszku są wykorzystywane dla zdrowia i piękna naszego ciała. Ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, dzięki czemu jest naturalnym antyoksydantem. Ponadto wspomaga procesy trawienne, odtruwające organizm oraz chroni wątrobę. Działa również przeciwnowotworowo. W przemyśle kosmetycznym głównie barwi produkty, np. podkłady pod makijaż czy szminki. Olejek kurkumowy jest składnikiem niektórych perfum – dzięki niemu mają orientalną nutę. Ciepłe i egzotyczne zapachy są wyjątkowo trwałe i zmysłowe.
Zawiera nawet 5% olejków eterycznych i 3% kurkuminy o działaniu przeciwzapalnym, dzięki czemu łagodzi trądzik różowaty lub skutecznie go eliminuje. Łuszczyca, egzema, gojenie się ran, uszkodzenia skóry wywołane działaniem słońca czy jej przedwczesne starzenie się – to dolegliwości, w których może skutecznie pomóc. Jest też wskaźnikiem pH i zmienia kolor w roztworach zasadowych na jasnoczerwony.
Kosmetyki z kurkumą do pielęgnacji ciała i twarzy
Odmładzająca domowa maseczka
Połącz miąższ aloesu z białkiem jajka, łyżeczką kurkumy i 5 kroplami olejku sandałowego. Przygotowaną maseczkę nałóż na twarz, omiń okolice oczu. Po 20 minutach zmyj ją ciepłą, a potem zimną wodą. Twoja cera będzie nie tylko gładka, ale też jędrna i rozświetlona!
Okłady na cienie pod oczami
Łyżeczka kurkumy z sokiem ananasowym lub wodą pomoże pozbyć się cieni pod oczami. Gęstą mieszankę nałóż na płatki kosmetyczne. Okład połóż na skórę pod oczami. Po około 15 minutach zmyj go zimną wodą.
Naturalne mydło kurkuma i sandałowiec
Aromatyczny olejek sandałowy i kurkuma to połączenie doskonałej kompozycji zapachowej z właściwościami antyseptycznymi. Wspaniale oczyszcza, rewitalizuje i dodatkowo rozjaśnia. Drzewo sandałowe i kurkuma są bardzo cenione w Ajurwedzie.
Krem do twarzy z kurkumą i olejkiem sandałowym
Doskonałe połączenie dla Twojej cery, także do codziennej pielęgnacji. Nawilżenie, delikatne natłuszczenie i działanie ściągające to skóra przyjemna w dotyku i w zapachu. Krem nie tylko świetnie odżywia, rozświetla, ale również chroni przed szkodliwym działaniem środowiska, np. promieniami UV. Jako jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy spowalnia starzenia się skóry i niweluje przebarwienia.
Domowa maseczka z kurkumą i mlekiem
Odżywienie i rozświetlenie skóry jest efektem połączenia kurkumy i mleka. Taka maseczka poprawia wygląd i stan cery. Zmęczona, trądzikowa, szorstka, pozbawiona blasku i dojrzała odzyskuje aksamitną miękkość i naturalny, zdrowy kolor.
Wioleta Nowicka