Intensywne sportowe treningi, powracające bóle stawów, kręgosłupa, mięśni, urazy kończyn, zmęczenie organizmu to tylko kilka z wielu sytuacji, gdy nieodzowna staje się pomoc doświadczonego i skutecznego rehabilitanta.
Sprawa wydaje się prosta, ponieważ na rynku istnieje wiele gabinetów oferujących podobne zabiegi. Jak jednak poruszać się w gąszczu ofert? W jaki sposób wybrać najlepszego specjalistę?
Po pierwsze – określ oczekiwania
Już na początku poszukiwań trzeba przeanalizować nasze potrzeby. Innymi słowy – odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie celem naszej wizyty w gabinecie specjalisty. Osoby poszukujące zabiegów odprężających i usuwających stres dnia codziennego będą oczekiwać zupełnie innych działań niż trenujący sportowcy czy osoby z urazami, zespołami bólowymi, czy też na przykład zwyrodnieniami w obrębie stawów. – Ludzie pragnący wypoczynku powinni skupić się na ofertach tych gabinetów, które głównie stawiają na usługi relaksacyjne, kształtowania sylwetki, zabiegi odchudzające i poprawiające ogólny dobrostan – mówi Marcin Kosowski, dyplomowany fizjoterapeuta z gabinetu RehaFit we Wrocławiu. – Z kolei najlepszą odpowiedzią na potrzeby osób z różnego rodzaju schorzeniami urazami są dyplomowani rehabilitanci i fizjoterapeuci. Oczywiście specjaliści z tej drugiej grupy też wykonają doskonały masaż relaksacyjny, jednak koncentrują się oni głównie na leczeniu.
Jeśli cierpimy na jakieś schorzenie i wiemy już, co nam dolega, powinniśmy szukać rehabilitantów wykonujących zabiegi odpowiadające dokładnie naszemu urazowi. Jednak czasem się zdarza, że czujemy ból w plecach lub w obrębie kończyn, a nie znamy jego przyczyny. W takim przypadku powinniśmy rozglądać się za specjalistami, którzy mają odpowiednie wykształcenie, a także doświadczenie w wykrywaniu przyczyn bólu. Rehabilitant, który po wywiadzie z pacjentem i po badaniu, precyzyjnie wskaże problem, z pewnością znajdzie również skuteczne środki zaradcze.
Po drugie – sprawdź kwalifikacje
Nie każde złoto, co się świeci – mówi znane przysłowie. Powinniśmy o tym pamiętać przy poszukiwaniu najbardziej odpowiedniego rehabilitanta. Ładna strona internetowa czy duża reklama w mediach powinna być dla nas sprawą drugorzędną. Najważniejszym kryterium są kwalifikacje, a zatem kierunkowe wykształcenie, certyfikaty, ukończone kursy, a także doświadczenie zawodowe. Przed pierwszą wizytą u specjalisty dobrze jest sporządzić na kartce listę pytań, jakie chce się zadać. To pozwoli nam wybrać rehabilitanta, który zaoferuje skuteczną pomoc, zgodną ze współczesną wiedzą medyczną i najlepszymi praktykami w zawodzie.
– Specjalista godny zaufania swoje doświadczenie i wykształcenie zaprezentuje szeroko już na stronie internetowej lub w pierwszej rozmowie – podkreśla Marcin Kosowski. – Klient powinien zwracać uwagę na ukończone uczelnie. Oczywiste jest, że akademie medyczne mają większą wagę od szkół masażu czy rehabilitacji niższych rangą. Warto zapytać, czy taka szkoła znajduje się w Systemie Informacji Oświatowej. Zaufanie pacjenta powinny budzić również ukończone dodatkowe kursy, poświadczone odpowiednim certyfikatem. Zwykle rehabilitanci prezentują je z dumą w swoich gabinetach.
Dla przykładu – jeśli rehabilitant zaproponuje nam zabiegi metodą McKenziego, a posiada certyfikat wydany przez McKenzie Institute International, możemy być pewni, że otrzymamy fachową pomoc i poradę. Przy okazji pierwszej wizyty powinniśmy zwrócić uwagę na warunki higieniczne i wyposażenie (np. stabilny stół do masażu).
Po trzecie – szukaj opinii
Dobrym źródłem informacji są inni pacjenci. Warto popytać wśród krewnych i znajomych, czy ktoś zna dobry gabinet albo ma dobre doświadczenia z rehabilitantem, do którego planujemy się wybrać.
Opinie znaleźć można również w globalnej sieci – internauci bardzo chętnie udzielają informacji. Możemy przy pomocy wyszukiwarki znaleźć ocenę gabinetu, umieszczając w słowach kluczowych jego nazwę. Dobrym wyjściem jest szukanie opinii na tematycznych forach internetowych w dużych portalach lub serwisach poświęconych rehabilitacji, medycynie, dyscyplinom sportowym (bieganie, kulturystyka).
Możemy też sami rozpocząć nowy wątek, pytając innych forumowiczów o radę i polecenie. Zwykle nei będziemy długo czekać na przynajmniej kilka odpowiedzi. Zaletą internetu jest jego anonimowość, dlatego użytkownicy sieci nie mają hamulców przed szczerymi ocenami.
O ekspercie wypowiadającym się w artykule:
Mgr fizjoterapii Marcin Kosowski
Dyplomowany fizjoterapeuta, jest absolwentem Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (za doskonałe osiągnięcia w nauce otrzymał Nagrodę Rektora oraz honorową odznakę „Wzorowy Student”), ukończył również szereg kursów z dziedzin rehabilitacji i fizjoterapii (m.in. koncepcji PNF, kinesiotapingu, terapii McKenziego).
Specjalizuje się w terapii schorzeń ortopedycznych oraz w rehabilitacji neurologicznej. W swojej pracy wykorzystuję nowoczesne metody fizjoterapii. Jest certyfikowanym terapeutą metody PNF, dzięki której w sposób kompleksowy i indywidualny można prowadzić każdy rodzaj leczenia ortopedycznego i neurologicznego. Jako terapeuta Metody McKenziego Marcin Kosowski skutecznie eliminuje zespoły bólowe kręgosłupa. W codziennej pracy fizjoterapeuty wykorzystuje również metodę kinesiotapingu, która pomaga w walce z urazami, obrzękami i nienaturalnymi odczuciami ze strony tkanek miękkich. Stosuje także elementy manualnej terapii Dorna.
Alejakobiet.pl