Strona główna Aktualności Siemię lniane w kosmetyce

Siemię lniane w kosmetyce

przez admin
Siemię lniane, małe brązowe nasiona, mają duży wpływ na urodę. Jako źródło witaminy młodości – E oraz kwasów tłuszczowych omega-3, flawonoidów, cynku żelaza i magnezu jest wykorzystywane w pielęgnacji urody – poprawia kondycję skóry oraz blask i gęstość włosów.

Na włosy i paznokcie
Z siemienia lnianego przygotujemy maseczkę dla włosów o właściwościach nawilżających. A dodatkowo staną się błyszczące, lśniące, miękkie, lepiej się układają i nie plączą oraz szybciej rosną. Przepis na maskę jest prosty: zalewamy kilka łyżek siemienia wodą i gotujemy przez 10 minut na małym ogniu, od czasu do czasu powoli mieszając, by ziarenka nie przykleiły się do spodu naczynia. Następnie przelewamy je przez sitko i uzyskujemy masę o konsystencji kisielu, którą nanosimy na mokre włosy. Potem nakładamy na nie foliowy czepek i owijamy ręcznikiem na pół godziny, po czym dobrze spłukujemy. Kisiel – żel można także wmasować w skórę głowy, co nawilży i odżywi, ukoi podrażnienia i zlikwiduje swędzenie oraz nałożyć na końcówki, co zapobiega ich elektryzowaniu i rozdwajaniu. 
siemię lniane na włosy siemię lniane właściwości,
Kisiel z ugotowanego siemienia wykorzystamy ponownie w terapii wzmacniającej paznokcie. Moczenia paznokci w miseczce z kisielem z siemienia przez 10 minut sprawia, że są mocne i twarde. Siemię to recepta na słabe, łamliwe i rozdwajające się. 
Lniana cera
Z siemienia lnianego przygotujemy maseczkę o właściwościach nawilżających i ściągających oraz zmiękczających, oczyszczających i wygładzających. Może być stosowana w pielęgnacji każdej cery. Jednak najbardziej zaleca się ją w kuracji suchej i podatnej na zaczerwienienia i podrażnienia. W wyniku stosowania znikają zaczerwienia i zaskórniki. Do przygotowania maseczki wykorzystujemy zagotowane wcześniej siemię, które po wystudzeniu nakładamy na oczyszczoną skórę i przykrywamy gazą na ok. 25 minut. Potem zmywamy letnią wodą. Jako maseczkę można wykorzystać też same przecedzone ziarenka, które miksujemy w blenderze i nakładamy na oczyszczoną skórę na15 minut. Po tym czasie zmywamy letnią wodą. 

Olej lniany dla urody
Najlepszej jakości olej lniany, źródło kwasów omega-3 i omega-6, powstaje podczas tłoczenia na zimno nasion lnu. Stosujemy go potem do olejowania paznokci i włosów. Olejek wcierany w płytkę dwa razy dziennie, poprawia ich wygląd oraz zapobiega rozdwajaniu i łamliwości. Natomiast nałożenie go na osłabione, zniszczone i zmęczone zabiegami chemicznymi włosy poprawia ich kondycję: rozcieramy w dłoniach, nakładamy na wszystkie pasma i zakładamy czepek; potem owijamy włosy ręcznikiem i zostawiamy na noc; rano myjemy je szamponem. Olejek bywa stosowany w kuracji przeciw wypadaniu włosów: wcieramy go w skórę głowy, potem robimy turban i po godzinie myjemy włosy. Olejek jest też stosowany jako dodatek do maseczek, kremów i balsamów, zamiast płynu do demakijażu i do kąpieli.
Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej