Oliwa z oliwek w pielęgnacji ciała była znana już w starożytności. Jej odrobina wmasowana w ciało zapewnia skórze gładkość, nawilżenie i odżywienie. Jeśli jest systematycznie stosowana wygładza zmarszczki, koi, natłuszcza, a nawet chroni przed promieniowaniem słonecznym. Jest świetnym dodatkiem do kąpieli oraz do domowych maseczek. Zawiera chroniący przed astmą kwas oleinowy, wiele witamin (A, E, D, K) czy cenne polifenole.
Tłoczony na zimno olej z pestek winogron jest całkowicie wchłaniany i przyjmowany przez skórę, nie zostawia tłustej warstewki, za to skóra jest jedwabiście gładka. Zawiera flawonoidy, działa przeciwutleniająco, jest skuteczny w walce z wolnymi rodnikami. Odżywia i chroni skórę, zawiera witaminę E oraz liczne naturalne emulgatory.
Olej arganowy jest pozyskiwany z drzewa arganowego występującego w Maroku. Zawiera dwukrotnie więcej witaminy E niż oliwa z oliwek, a także polifenole i sterole odpowiedzialne za regenerację. Stymuluje on odnowę komórkową i jest polecany do skóry alergicznej, suchej.
Olej z awokado jest bogaty w substancje odżywcze, świetny dla skóry podrażnionej i suchej. Zawiera glicerydy kwasu linolowego i oleinowego. Zawiera lecytynę, chlorofil i fitosterole. Przeciwdziała procesom starzenia się i rewelacyjnie nadaje się do pielęgnacji suchych włosów.
Główny składnik olejku jojoba, czyli palmitynian cetylu, ma doskonałe właściwości natłuszczające i skóra świetnie go wchłania. Chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, szczególnie słońca. Ma działanie antyoksydacyjne i zapobiega starzeniu się skóry. Dobrze jest go mieszać z olejkami eterycznymi. Wskazany do każdego typu skóry.
Olej z makademii polecany jest do włosów suchych i łamliwych. Działa odżywczo i regenerująco, dość szybko się wchłania, reguluje proces rogowacenia, poprawia przemianę materii. Stosuje się go także do masażu, w kremach dla cery suchej, łuszczącej się, wrażliwej.
Olej rzepakowy stosowany jest w kosmetykach do cery suchej, dojrzałej, łuszczącej się i popękanej. Zawiera witaminę E, K, A. Co ciekawe, w kosmetykach może zastępować oliwę z oliwek.
Olej ryżowy zawiera witaminę E oraz antyoksydanty. Może stanowić łagodną ochronę przeciwsłoneczną. Delikatnie rozprowadza się na skórze, więc świetnie nadaje się do masażu, kremów do twarzy i ciała, ponieważ nadaje kosmetykom miękką konsystencję.
Inne oleje stosowane z powodzeniem w kosmetyce to: olej z orzechów arachidowych, kokosowy, rycynowy, z pestek dyni. Znane jest także masło karite (shea), które ma działanie antybakteryjne i dzięki temu można je długo przechowywać. Stanowi też naturalny filtr promieniochronny. Poza tym spotykamy w kosmetyce także olej sojowy dla skóry suchej, olej z kiełków pszenicy dla skóry szorstkiej, kojący olej z wiesiołka czy rozszerzający naczynia olej z czarnuszki.
Warto wiedzieć, że jeśli decydujemy się na zakup olejku roślinnego, powinien być on w sprzedaży w ciemnej butelce (na przykład z brązowego szkła) ponieważ dzięki temu mamy gwarancję, że nie był poddany niszczącemu działaniu słońca i że ma dobrą jakość.