710
Przyszli rodzice bardzo często są „raczeni” przez tych bardziej doświadczonych opowieściami o „zmorze” jaką jest kolka niemowlęca. Najprawdopodobniej jest ona efektem współzaistnienia różnych przyczyn związanych z rodzajem mleka, sposobem jego spożywania i układem pokarmowym dziecka. Na szczęście objawy kolki są charakterystyczne i dość łatwo jest rozpoznać.
Wśród objawów kolki na pierwszym miejscu wymieniany jest głośny płacz dziecka, któremu bardzo często towarzyszy podkurczanie nóżek oraz wydalanie gazów. Ataki kolki są zwykle regularne i występują o zbliżonej porze – u większości dzieci jest to zwykle wieczór.
Dodatkowym objawem kolki niemowlęcej jest twardy brzuszek. Ból, który towarzyszy kolce skutkuje krótkim (nawet zaledwie kilkuminutowym) snem – oczywiście o ile dziecko uda uspokoić się na tyle aby zasnęło. W przypadku kolki sposób w jak zazwyczaj uspokajamy dziecko najczęściej nie działa. Ataki kolki objawiają się także zaciskaniem piąstek oraz oczu.
Kolka niemowlęca to przypadłość mniej niż połowy maluchów, a dobra informacja jest taka, że atak kolki ustępuje samoistnie – niestety czas jego trwania to od kilku minut do nawet kilku godzin.
Alejakobiet.pl