1,8K
Przygotowanie akwarium to krok, który powinien wyprzedzić wpuszczenie do niego rybek przynajmniej o kilka dni. Aby zapewnić rybkom właściwy biotop, musimy sprawdzić, w jakich warunkach żyje dany gatunek i postarać się urządzić wnętrze akwarium tak, by zapewnić warunki maksymalnie zbliżone do naturalnych. Jednocześnie każdy akwarysta szuka w swoim hobby satysfakcji wizualnej. Jak pogodzić wymagania rybek i ich miłośników?
Piękno i bezpieczeństwo
Sklepy zoologiczne obfitują w najróżniejsze ozdoby do akwariów. Niestety, są one zazwyczaj nie tylko bardzo drogie, ale też… niezbyt eleganckie. Mało który akwarysta z prawdziwego zdarzenia sięgnie po plastikowy wrak czy glinianą czaszkę. Dużym uznaniem cieszą się natomiast korzenie i naturalne kamienie – mówi specjalista firmy KOSD Wrocław. Właśnie wybór tych elementów wymaga dużej rozwagi; ozdoby należy wybierać tak, by nie wpływały negatywnie na skład wody, a jednocześnie ładnie się prezentowały.
Zagrożenia naturalnych ozdób akwarystycznych
Wydawać by się mogło, że wszystko, co naturalne jest dla naszych rybek dobre. Niestety, nic bardziej mylnego. Źle dobrane korzenie mogą pleśnieć, gnić i barwić wodę w akwarium, zanieczyszczając ją i w efekcie truć nasze rybki. Przypadkowo dobrane kamienie mogą reagować z wodą i uwalniać toksyczne substancje, które szybko zlikwidują naszą hodowlę. Dlatego podczas zakładania akwarium warto korzystać z doświadczeń innych.
Jakie kamienie do akwarium?
Szukając kamieni do akwarium musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich skład. Niektóre kamienie, np. wapienne, bardzo zatwardzają wodę, co uniemożliwia przeżycie niektórym gatunkom. Inne kamienie mogą znacznie wpływać na pH wody. Niektórzy akwaryści zalecają sprawdzić użyteczność danego kamienia przez polanie go octem i obserwację zachodzących reakcji. Test niestety nie jest do końca wiarygodny, dlatego zaleca się korzystanie ze sprawdzonych skał.
Efektowne i neutralne kamienie do akwarium
Większość popularnych kamieni spotykanych w sklepach akwarystycznych pochodzi z Japonii. Są to efektowne skały, niestety bardzo kosztowne. Tymczasem od kilku lat polscy akwaryści coraz chętniej sięgają po rodzime kamienie, również niezwykle piękne skały, wydobywane wyłącznie na Śląsku – opowiada ekspert KOSD Wrocław. Mowa o serpentynicie, czyli polskim kamieniu, który przybiera fantastyczne odcienie zieleni i poza akwarystyką, zyskał sobie także rzeszę fanów wśród twórców biżuterii. Obok niewątpliwie atrakcyjnego wyglądu, serpentynit może pochwalić się neutralnością – doświadczenia akwarystów potwierdzają, że serpentynit nie wchodzi w żadne reakcje z wodą i nie wpływa na środowisko rybek.
Alejakobiet.pl