Cudowny aloes

przez admin
Aloes to nie tylko znana nam wszystkim roślina doniczkowa. To także źródło cennych aktywnych substancji, które wspaniale działają na organizm ludzki.

Co to jest?

Podobny do agawy aloes w stanie naturalnym może osiągnąć aż 3 metry wysokości. Jego zielone, długie liście, mięsiste i gładkie, zakończone ostrymi kolcami, są wypełnione miąższem i dobroczynnym sokiem, który wchodzi w skład wielu kosmetyków i leków. Zawiera aż 18 aminokwasów oraz wiele witamin i minerałów, takich jak wapń, mangan, żelazo, cynk, magnez, miedź, kwas foliowy, niacyna oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, E.

Jak działa?

Aloes przede wszystkim znany jest ze swoich właściwości wspomagających gojenie skóry w przypadku oparzeń, infekcji, grzybic, czyraków, egzemy, podrażnienia czy alergii (np. atopowe zapalenia skóry czy nieżyty nosa). Sok lub maść skutecznie regenerują uszkodzoną skórę, przyspieszają gojenie ran i wrzodów. Najnowsze badania dowodzą, że aloesowy żel pomaga w przywróceniu skórze właściwego krążenia po odmrożeniu.

Nie tylko skóra jest doskonałym beneficjentem tej rośliny. Aloes wspomaga także oczyszczanie się organizmu z toksyn, oczyszcza jelita z zalegających resztek (również drobnoustrojów), reguluje produkcję soku żołądkowego. Zapobiega także chorobom układu pokarmowego jak wrzody, niestrawność, zespół jelita wrażliwego itp.

Aloes wspomaga także odchudzanie! Nie tylko oczyszcza organizm, ale także przyspiesza jego metabolizm. Zawiera kolagen, który intensyfikuje proces trawienia, w szczególności tempo trawienia białka. Poza tym wspomaga perystaltykę jelit, co skutecznie przyspiesza usuwanie z organizmu zbędnych substancji.  

W przypadku osłabionej odporności okazuje się, że odpowiednia dawka aloesu wspomaga walkę z osłabieniem i niedoborem witamin i minerałów. Ponadto wzmacnia układ immunologiczny, ponieważ pobudza produkcję limfocytów.

Warto trzymać w domu doniczkę z aloesem. Wystarczy wycisnąć sok z gałązki, żeby opatrzyć ranę czy oparzenie. Można też kupić odpowiedni preparat w sklepie. Koszt 1000 ml to około 40 zł. Zwolennicy aloesu mówią, że wystarczy wypić codziennie 50-100 ml soku w celach profilaktycznych lub leczniczych.

Skutki uboczne

Trzeba pamiętać, że używanie aloesu może mieć także skutki uboczne w postaci nudności, arytmii (spowodowanej nadmierną utratą elektrolitów), reakcji alergicznych, różowego zabarwienia moczu czy skurczowych buli brzucha. Zdarzają się jednak rzadko i zazwyczaj przy nadmiernym spożyciu tego preparatu. Niemniej nie powinny aloesu stosować kobiety w ciąży i małe dzieci, a także osoby z chorymi nerkami i sercem, cierpiące na uchyłkowatość jelit oraz uczulone na czosnek i cebulę.

Przykłady stosowania

– Świeżo wyciśnięty żel z liścia aloesu przyłożyć wprost na dotkniętą oparzeniem lub zranioną skórę.
– 2 łyżeczki wyciśniętego żelu rozpuścić w szklance wody i pić trzy razy dziennie.
– Z kilku liści aloesu zebrać większą ilość żeli gotować go do uzyskania gęstej masy. Przełożyć do słoika i używać tak jak świeżego żelu.

AgAgnieszka Rachwał

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej