Strona główna Aktualności 5 mitów medycznych, w które cały czas wierzymy

5 mitów medycznych, w które cały czas wierzymy

przez admin

Żyjemy w dobie bardzo szybkiej informacji – wiadomości rozchodzą się lotem błyskawicy. Podobnie jest ze wszelkiego rodzaju poradami, w tym poradami związanymi z naszym zdrowiem. Część tych porad jest prawdziwa, a część została obalona przez lekarzy i może zostać zakwalifikowana jako powszechne mity medyczne. Sprawdź, czy Ty też w nie wierzysz.

Mit 1. Opryszczka nie ma szans z pastą do zębów

Czy wierzysz, że pasta do zębów leczy opryszczkę? Opryszczkę powoduje wirus i powinna być leczona lekiem antywirusowym, a w paście do zębów nie ma substancji o takim działaniu. Podłoże temu mitowi dają te składniki pasty do zębów, które działają wysuszająco oraz chłodząco (np. mentol). Niektóre osoby u których pojawiała się opryszczka obserwują zaostrzenie jej objawów po posmarowaniu pękających pęcherzyków pastą do zębów. Oprócz maści i kremów na opryszczkę można zastosować również plaster z odpowiednim środkiem zwalczającym nieestetyczny wyprysk.

Mit 2. Witamina C zwalczy przeziębienie

W momencie gdy już mamy objawy przeziębienia podawanie samej witaminy C nie skróci czasu choroby i przyśpieszy procesu leczenia. Witaminę C najlepiej dostarczać wraz z pożywieniem przez cały czas, można ją także suplementować celem zwiększenia poziomu odporności.

 

Mit 3. Krwotok z nosa? Głowę odchyl do tyłu

Ten mit oparty jest na tym, że odchylając głowę do tyłu nie widzimy lecącej krwi i uznajemy, że krwotok ustał. Nic bardziej mylnego! Krew cały czas może spływać, ale po ściankach gardła, co może nawet prowadzić do zakrztuszenia się. Przy krwotoku z nosa delikatnie pochylamy głowę do przodu i ściskamy płatki nosa. Na wysokości brwi można położyć na nosie zimny okład, który obkurczy naczynia krwionośne i dzięki temu krwotok ustanie. Jeśli krwotok nie ustaje po 20 minutach należy udać się do lekarza.

Mit 4. Opalanie pomaga na trądzik

Opalając skórę wysuszamy zmiany skórne, a przy tym cera uzyskuje ładny kolor. Jednak ten efekt jest chwilowy – opalanie powoduje zwiększone wytwarzanie sebum (łoju), które zatyka pory w skórze i ułatwia rozwój bakterii, a to oznacza pojawienie się nowych krost – jest to swoiste perpetum mobile.

Mit 5. Picie napojów typu cola pomaga na wymioty i biegunkę

Biegunka i wymioty sprzyjają odwodnieniu organizmu. Napoje typu cola, podobnie jak kawa i czarna herbata mają właściwości odwadniające. Jeśli cierpimy na biegunkę i wymioty należy organizmowi dostarczyć wody z mikroelementami – można szybo przygotować napój izotoniczny z wody, soli i miodu.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej