Jaskra to bardzo niebezpieczna choroba prowadząca do znacznego pogorszenia wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet jego całkowitej utraty. Powoduje je podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, które uciska na nerw wzrokowy.
2. jaskra kąta zamkniętego
W leczeniu jaskry z kątem otwartym stosuje się trabekuloplastykę laserową. Polega ona na poszerzeniu otworów odpływu płynu. Następstwem tego zabiegu jest obniżenie ciśnienia w oku.
Na czym polega i jak odbywa się zabieg leczenia laserowego jaskry?
Zabieg leczenia laserowego jaskry polega na dostarczeniu delikatnych impulsów światła lasera do odpowiednich struktur gałki ocznej. Ułatwia to odpływ cieczy znajdującej się w oku. Dzięki temu dosłownie w ciągu maksymalnie trzech dni dochodzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na większe rezultaty trzeba poczekać do około 6 tygodni. Po upływie tego czasu aż u 80% pacjentów następuje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego nawet o 25-30%.
Po zabiegu pacjent musi pozostać pod obserwacją okulisty do 30 minut. Konieczna jest również późniejsza kontrola okulistyczna, która odbywa się zazwyczaj po około 7 dniach od zabiegu.
Cały zabieg leczenia laserowego jaskry należy wykopnąć w profesjonalnym i sprawdzonym gabinecie. Warto w tym celu udać się do CMP – Centrum Medycyny Profilaktycznej, gdzie pracuje wielu doświadczonych lekarzy.