Jesień i zima to czas, na który nie wszyscy się cieszą. Nic dziwnego – deszcz, śnieg i ujemne temperatury mogą budzić zniechęcenie. Tym bardziej, że w Polsce taki stan często trwa od października do marca, więc sporą część roku. Ale nie ma tego złego… Okropna pogoda na zewnątrz oznacza, że tym bardziej doceniamy domowe ciepło – w przenośni i dosłownie.
Kiedy hula wiatr, a my siedzimy w przytulnym, ładnie urządzonym wnętrzu, humor natychmiast może się poprawić. Jest jeszcze lepiej, gdy, oprócz grzejników czy przyjemnego ogrzewania podłogowego, mamy do dyspozycji także kominek. Ogień ma siłę przyciągania, więc kominek w okresie jesienno-zimowym staje się centrum rodzinnych spotkań. I bardzo dobrze!
Ale kominek to nie tylko praktyczny (jest dodatkowym źródłem ciepła), lecz także ładny element wyposażenia wnętrz. Można sprawić, że będzie prezentował się klasycznie albo nowocześnie. Wszystko zależy od pomysłu na jego ekspozycję.
Jak wykończyć domowy kominek?
Jeden ze sposobów to wyłożenie ścianek w okolicy paleniska płytami wykonanymi z konglomeratu kwarcytowego. Materiał ma wiele odcieni i wzorów, więc każdy wielbiciel żywego ognia znajdzie coś idealnego do swojego wnętrza.
Płyty, o których mowa, mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, nie tylko w salonie, przemieniając kominek w jego główną ozdobę. Ze względu na to, że trudno je zarysować, są chętnie umieszczane w kuchniach jako blaty, a ponieważ są wodoodporne – kładzie się je na podłogi i ściany łazienek. Robi się z nich też umywalki zintegrowane z blatami. Są trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości, więc wykonuje się z nich też schody oraz parapety.
Jak widać, mają wiele zalet – należy wspomnieć i o tym, że są antybakteryjne, charakteryzują się wysoką odpornością na plamy, są ekologiczne. Mają też długą żywotność i są trwałe (marka TechniStone daje na nie aż 10 lat gwarancji), co jest ważne, tym bardziej, że dzięki klasycznym wzorom i kolorom (przypominają marmur lub kamień), nie wychodzą z mody.
Ale to nie wszystko. Wielbicieli kominków ucieszy na pewno fakt, że część płyt z konglomeratu kwarcytowego ma klasę reakcji na ogień A2-s1, co oznacza, że są produktami niemal niepalnymi i nawet w warunkach rozwiniętego pożaru wydzielają tylko niewielkie ilości ciepła oraz dymu.
Alejakobiet.pl