Strona główna Aktualności Osteoporoza – co warto wiedzieć o „cichym złodzieju kości”?

Osteoporoza – co warto wiedzieć o „cichym złodzieju kości”?

przez admin

Ponad 65% Polek nie wie, że osteoporoza postępuje zupełnie bezobjawowo.1 Tymczasem
to schorzenie przez wiele lat może bezboleśnie osłabiać tkankę kostną i ujawnić się dopiero
w formie niebezpiecznego złamania. Co jeszcze warto wiedzieć na temat „cichego złodzieja kości”? Czy można się przed nim zabezpieczyć?


Kto jest narażony na działanie osteoporozy?

Osteoporoza to metaboliczna choroba szkieletu, która prowadzi do osłabienia odporności mechanicznej kości człowieka, w wyniku czego zwiększa się także ich podatność na złamania. Do jej demograficzno-genetycznych czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim:
  • Płeć: osteoporoza najczęściej dotyczy kobiet, ale chorują także mężczyźni powyżej 70 roku życia.
  • Wiek: wraz z wiekiem kości ulegają demineralizacji i dochodzi do osłabienia ich struktury. Jednak wczesne stadium schorzenia zwane osteopenią w pewnych przypadkach może być zdiagnozowane także u kobiet poniżej 40 roku życia.
  • Menopauza u kobiet: utrata masy kostnej u kobiet po menopauzie postępuje szybciej w związkuze spadkiem ilości estrogenów.
  • Predyspozycje rodzinne: osteoporoza, lub złamanie osteoporotyczne obecne u rodziców może zwiększać prawdopodobieństwo  wystąpienia osteoporozy u potomka.
Wspomnianych czynników nie da się modyfikować, można jednak odpowiednio wcześnie zadbać
o zdrowie i odpowiednią masę kości.

Czy przed osteoporozą można się zabezpieczyć?

Na gęstość mineralną kości i wzrost ryzyka osteoporozy ma wpływ nie tylko duży ubytek masy kostnej związany z wiekiem, ale również niedostateczne zbudowanie tkanki kostnej u młodego człowieka. Wpływ na rozwój osteoporozy mają czynniki związane ze stylem życia, sposobem odżywiania się i aktywnością fizyczną, takie jak niska podaż wapnia i witaminy D w diecie, palenie tytoniu czy siedzący tryb życia. Ubytek masy kostnej może dotyczyć także kobiet w okresie ciąży i laktacji, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na wapń i fosfor, a ilość tych składników musi sprostać potrzebom mamy i dziecka. Dlatego istotnym elementem profilaktyki osteoporozy jest dbałość o zdrowie kości i eliminacja modyfikowalnych czynników ryzyka przez całe życie – komentuje reumatolog, dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.


Czy w profilaktyce osteoporozy warto dbać o odpowiednią podaż wapnia?

Wapń stanowi istotny składnik kości, aż 99% tego składnika mineralnego znajduje się właśnie

w tkance kostnej. Masa kostna człowieka osiąga szczytową wielkość pomiędzy trzydziestym
a czterdziestym rokiem życia, aby potem stopniowo zmniejsza swoją objętość. Postępująca wraz
z wiekiem demineralizacja kości, która jest główną przyczyną osteoporozy, sprawia, że rośnie także zapotrzebowanie człowieka na wapń. Po 50 roku życia zwiększa się ono z 1000 do nawet 1500 mg. Z tego powodu dbałość o odpowiednią gospodarkę wapnia i witaminy D, która ma wpływ na jego wchłanianie w organizmie, zmniejsza ryzyko wystąpienia nie tylko niskiej gęstości kości, ale i ich złamań.3

Czy zdrowa dieta wystarczy, aby uzupełnić niedobory wapnia?

Ponad 73% kobiet po 45 roku życia, które deklarują, że dbają o obecność wapnia w codziennej diecie, robi to spożywając dużo produktów mlecznych.

Podstawą profilaktyki osteoporozy jest dostarczenie wapnia z dietą, a produkty mleczne i roślinne bogate w ten minerał są jej istotnym elementem. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego ile należałoby ich spożyć, aby dostarczyć rekomendowaną ilość wapnia do organizmu. Zdrowy jadłospis zazwyczaj nie wystarcza także w związku z zaburzeniami wchłaniania oraz nadmiernego wydalania wapnia z moczem. Według statystyk, podaż wapnia w przeciętnej diecie pokrywa jedynie około 50–60% dziennego zapotrzebowania. Z tego powodu w profilaktyce i leczeniu osteoporozy zaleca się uzupełnianie niedoborów wapnia przy pomocy sprawdzonych preparatów leczniczych i jednoczesnej podaży witaminy D. Zalecana dzienna podaż wapnia dla osób powyżej 51 roku życia wynosi 1,0 g na dobę tzw. wapnia elementarnego w grupie kobiet oraz 1,2 g w grupie mężczyzn powyżej 71 roku życia – komentuje, dr n. med. Maria Rell–Bakalarska.

Czy są badania, które diagnozują osteoporozę ?

Aż 65% Polek w wieku 45-55 lat, nigdy nie wykonywało badań diagnostycznych w zakresie osteoporozy.1 Zdjęcie rentgenowskie układu kostnego jest metodą stwierdzenia złamania czyli późnego objawu osteoporozy. Tymczasem densytometria, czyli badanie gęstości mineralnej kości pozwala wcześnie zdiagnozować osteoporozę by podjąć odpowiednie kroki w zakresie jej leczenia.

Badaniu densytometrycznemu poddaje się odcinki układu kostnego, które najczęściej ulegają złamaniom osteoporotycznym – szyjkę kości udowej lub odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłup. Badanie trwa kilka minut i nie jest skomplikowane. Polega na tym, że nad badanym fragmentem ciała przesuwa się ramię densytometru, który emituje promienie RTG. W czasie badania należy leżeć nieruchomo. Badanie powinny wykonać kobiety poczynając od wieku okołomenopauzalnego
i wykonywać je co 12 -24 miesięcy. Na podstawie wyników badania lekarz reumatolog będzie
w stanie określić stan zdrowia kości, a w razie zdiagnozowania osteoporozy wdrożyć szybkie

i bezpieczne leczenie – wyjaśnia dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

Czy osteoporoza może być chorobą śmiertelną?

Blisko 80% kobiet nie wie, że osteoporoza może być chorobą śmiertelną. Tymczasem w momencie kiedy to schorzenie prowadzi do złamania, kości są już poważnie osłabione, a pacjent po złamaniu wymaga często długiej rehabilitacji i rekonwalescencji. Nieleczona i niezdiagnozowana osteoporoza może doprowadzić  do złamania kręgosłupa (w ponad połowie przypadków  złamanie jest niebolesne) lub szyjki udowej kości. To ostatnie złamanie może upośledzić ruchowo na całe życie, a nawet doprowadzić do śmierci.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej