Przez wieki kuchnie świata zmieniały się. Pojawiały się kolejne produkty i przyprawy lub powracały te, o których już dawno zapomniano. Ta ewolucja nie ominęła również kuchni polskiej, która wciąż jest odkrywana na nowo i obecnie przeżywa swój renesans. Wielu szefów kuchni wciąż próbuje ożywić i odświeżyć tradycyjną kuchnię polską i stworzyć jej nowe, zaskakujące oblicze. Teraz, dzięki współpracy Grzegorza Łapanowskiego i producentów sosów Kikkoman oraz TABASCO pojawiła się szansa, by odkryć kolejną odsłonę rodzimych kulinariów.
Polska ma bogatą tradycję kulinarną, wypracowaną przez wieki, jednak zawirowania historyczne sprawiły, że w polskiej kuchni pojawiło się wiele nowych potraw. W naszych kulinariach widać wpływy rosyjskie, niemieckie, austriackie, żydowskie, francuskie i litewskie, ale również orientalne. Dlatego też często trudno jest jednoznacznie określić stopień polskości konkretnego dania. Niemniej jednak, mimo wpływu wielu kultur, dzięki przywiązaniu do własnych korzeni polska kultura kulinarna zdołała przetrwać. Z tej odwiecznej mieszanki smaków i aromatów wpływów powstały dania, które na stałe wpisały się do kanonu. W trakcie tych rewolucji bardzo istotnym elementem były również przyprawy. Bez nich nie mogły się obejść nasze narodowe dania, takie jak zupy, gulasze czy pieczone mięsiwa, kuszące niezwykłym aromatem.
Dzisiejsza moda i liczne programy kulinarne pokazały jak wybierać produkty wysokiej jakości i odważnie łączyć rodzime składniki z tymi, zaczerpniętymi z innych kultur. Polacy rozsmakowali się w sosie sojowym, poznali aromat i definicję umami – głębokiego („piątego”) smaku bardzo pożądanego w kuchni. Odkryli, że nawet jeśli nie gustują w kuchni azjatyckiej to sosem sojowym Kikkoman można podkreślić intensywność smaku tradycyjnych polskich dań. Jest uniwersalny, a dzięki delikatnemu i zarazem charakterystycznemu aromatowi idealnie pasuje do wszelkich sosów, dressingów, do warzyw, grzybów, mięs i ryb. Świetnie uzupełnia smak klasycznej zupy pomidorowej czy kapuśniaka. Jest także wygodną bazą do marynat – w połączeniu z miodem tworzy teriyaki, które odmieni smak pieczonego boczku, grillowanej karkówki czy popularnego kurczaka z makaronem.
Bazą dzisiejszych potraw nadal są tradycyjne przepisy jednak wzbogacone domieszką nowoczesności. W dawnej kuchni polskiej często pojawiał się ocet i pikantna papryka, będące dwoma podstawowymi składnikami sosów TABASCO(r). Teraz, wykorzystanie tej kultowej mieszanki do podkreślenia smaku i nadania ostrości polskiej kuchni stało się jeszcze łatwiejsze. Kilka kropli w unikalny sposób zaostrza smak potraw – tych z grilla, z pieca czy gotowanych. Sos jest uniwersalny znakomicie komponuje się z wszelkimi rybami, mięsem, a także warzywami i sosami. Fani dodają go nawet do jajecznicy, babeczek czy czekolady. Porządny wołowy stek czy tatar z dodatkiem pikantnego sosu wywoła uśmiech na twarzy każdego smakosza, podobnie jak pstrąg z pieczonymi pomidorami i TABASCO(r) zaspokoi najbardziej wymagające podniebienia.
W ramach współpracy miedzy TABASCO, Kikkomanem i Grzegorzem Łapanowskim prezentujemy propozycje wykorzystania naturalnych sosów przyprawowych pokazując ich szeroką gamę zastosowań w kuchni polskiej. Dzięki temu powstały przepisy, które mogą stać się inspiracją do kulinarnych poszukiwań, tworzenia nowych smakołyków, wyzwalania inwencji w komponowaniu nowych lub modyfikowania już znanych potraw.
Oto przykładowe receptury na tradycyjne dania w nowej odsłonie:
Grzyby z patelni ze świeżymi ziołami i pieczoną świnką z TABASCO
Żeberka oczyścić i umyć. W rondlu nastawić warzywny bulion (włoszczyzna, ziele angielskie, liść laurowy, opalona cebula, pomidory, sól, pieprz). Wrzucić do niego żeberka i gotować je do miękkości. Jak się ugotują wyjąć i delikatnie osuszyć. Na patelni rozgrzać olej i na nim przesmażyć żeberka aż nabiorą delikatnie brązowego koloru. Pod koniec zalać je syropem przygotowanym z sosu sojowego, cukru trzcinowego, TABASCO(r) i odrobiny bulionu. Dusić kilka minut aż sos trochę odparuje. Pieczarki oczyścić i pokroić w cząstki. Skarmelizować je na maśle. Doprawić solą i pieprzem. Obficie posypać posiekaną natką i koprem. Podawać razem z żeberkami.
Kapuśniak na wędzonym żebrze z sosem sojowym i chili
W garnku rozpuścić masło, zeszklić na nim pokrojoną w kostkę cebulę. Dodać szczyptę kminku i kminu rzymskiego i smażyć mieszając co jakiś czas. Dodać obraną i pokrojoną w plasterki marchewkę i nadal smażyć kilka minut na niewielkim ogniu. Wlać bulion, dodać 1-2 łyżki sosu sojowego i miód. Wrzucić wędzone żeberka i obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Garnek przykryć i gotować do momentu aż warzywa zmiękną a mięso odda swój aromat. Kapustę delikatnie odcisnąć z nadmiaru soku, pokroić na drobne kawałki i dodać do zupy. Gotować jeszcze kilkanaście minut. Doprawić do smaku pieprzem i ewentualnie sosem sojowym. Wędzony boczek pokroić w kostkę i przesmażyć na patelni. Przed podaniem dodać kilkanaście kropli oleju sezamowego. Zupę podawać z mięsem z żeberek, przesmażonym boczkiem, chili i pietruszką.
Alejakobiet.pl