Dietetyka w ostatnich latach święci triumfy. Świat medycyny zaczął doceniać olbrzymią rolę diety dla zdrowia człowieka. Czy możliwe jest leczenie tylko dietą?
Już Hipokrates w starożytności mówił że jedzenie jest lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem. Dziś naukowcy wiedzą, że w tych słowach nie było ani cienia przesady. Dieta bowiem wpływa nie tylko na to, czy jesteśmy szczupli, czy otyli, ale na całe nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dzięki niej możliwe jest zapobieganie chorobom poprzez… wpływ na geny! Składniki pożywienia wpływają bowiem na ich ekspresję w sposób pośredni lub bezpośredni. Nie ma składnika odżywczego, który byłby dla naszego genotypu neutralny, dlatego to, co jemy jest tak ważne dla zdrowia i jakości życia.
Jakie choroby można leczyć za pomocą diety?
– otyłość – nie każdy wie, że otyłość, to choroba! Dieta jest najważniejszym czynnikiem jej leczenia. Redukująca dieta powoduje nie tylko chudnięcie, ale tez obniżenie cholesterolu, ciśnienia krwi oraz stężenia glukozy we krwi. Zapobiega także niektórym nowotworom i innym schorzeniom.
– nadciśnienie tętnicze – odpowiednio zbilansowana i przestrzegana dieta w takim samym stopniu leczy zbyt wysokie ciśnienie, jak… leki na nadciśnienie. Ponadto powoduje dziesiątki innych korzyści dla organizmu, w przeciwieństwie do leków, które tylko obciążają wątrobę.
– miażdżyca – dieta wegańska, czyli ściśle roślinna powoduje cofanie się zmian miażdżycowych. Diety wegetariańska i śródziemnomorska natomiast zapobiegają rozwoju schorzenia.
– celiakia – w prawdzie jest chorobą nieuleczalną, ale bez odpowiedniej diety, pozbawionej glutenu niemożliwe jest normalne funkcjonowanie chorego. Dieta bezglutenowa jest też podstawowym czynnikiem leczniczym w przypadku innych nietolerancji glutenu i nie tylko.
– reumatyczne choroby stawów – dieta roślinna jest doskonałym lekiem na tego typu problemy z układem kostnym. Wiele osób, leczących się w ten sposób pozbyło się ogromnych bólów pod jej wpływem.
– cukrzyca typu 2 – bez odpowiednio zaplanowanego żywienia nie ma dobrze leczonej cukrzycy insulinoniezależnej. Wpływa ono bowiem na stabilizację glukozy we krwi, zapobiegając powikłaniom ostrym (jak np. kwasica metaboliczna), jak i przewlekłym (neuropatie cukrzycowe, prowadzące do ślepoty, czy problemów z czuciem skórnym i chodzeniem).
Schorzeń, w których leczeniu dieta jest niezbędna jest bardzo wiele, a ciągle odkrywa się nowe powiązania składników pokarmu z chorobami. Dlatego nie warto czekać ze zdrową dietą do momentu zachorowania. Lepiej zadbać o swoje żywienie dużo wcześniej, aby później w ogóle nie musieć martwić się o ich leczenie.