Każda kobieta ma wąsy. Meszek pod nosem bywa rzadszy lub gęstszy i jeśli jest jasny, nie ma problemu. Jednak nawet najrzadszy wąsik o intensywnym, ciemnym zabarwieniu może spowodować u jego właścicielki poważne obniżenie poczucia własnej wartości.
Skąd ten wąsik?
Przyczyną wąsika u kobiety mogą być skłonności odziedziczone po mamie lub babci i w tym wypadku trzeba go po prostu usuwać lub pogodzić się z tą niedogodnością. Inną przyczyną jest dojrzewanie i związana z nim burza hormonalna u nastolatków, albo menopauza u kobiet dojrzałych. W tym przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo problem powinien sam z siebie zniknąć. Jednak zdarza się też, że wąsik jest symptomem poważnej choroby jak tarczyca, guz jajników lub guz przysadki mózgowej. Jeśli twój wąsik pojawił się nagle, bez wyraźnej przyczyny to warto, żebyś złożyła wizytę lekarzowi.
Jak go usunąć?
Wieczorem, dzień przed usunięciem włosków, zrób sobie peeling skóry pod nosem, odtłuść ją i osusz. Do rano zniknie zaczerwienienie i podrażnienie. Teraz możesz przystąpić do dzieła. Masz do dyspozycji kilka sposobów na usunięcie niechcianego owłosienia.
Pęseta – świetny sposób na usunięcie tych najdłuższych, najciemniejszych włosków. Jeśli masz cierpliwość i jesteś wytrwała, możesz spróbować usunąć w ten sposób wszystkie, łącznie z tymi najmniejszymi. To dość bolesne i trudne, ale wysiłek jest wart zachodu. Podrażnienia są o wiele mniejsze niż przy użyciu chemii, a poza tym precyzyjnie usunięty włosek wyrywa się wraz z cebulką, dzięki czemu problem znika na bardzo długo.
Krem do depilacji – ten sposób jest krótkotrwały, może wywołać uczulenie i podrażnić skórę, dlatego warto najpierw zrobić sobie test na fragmencie skóry. Krem nie narusza cebulki tylko rozpuszcza włoski, a skóra jest gładka przez jakieś dwa tygodnie. Ten sposób ma też dobre strony – kremy są wydajne, jeśli kupi się taki dobrej jakości, z pewnością usunie nawet najmniejszego włoska i przede wszystkim jest to zabieg bezbolesny, co jest istotne przy tak delikatnej części ciała, jaką jest skóra nad wargami.
Krem rozjaśniający – to dobra metoda – chociaż nie usuwa włosków, to je rozjaśnia tak, że ich praktycznie nie widać i osłabia włoski. Jednak trzeba uważać, żeby nie pomylić kremu rozjaśniającego z utleniaczem, bo ten pozostawia na skórze brzydkie plamy.
Wosk – to najlepsza metoda na pobycie się włosków z twarzy. Zarówno na ciepło, jak i na zimno wosk działa świetnie, nie uczula a efekt gwarantowany na 3 tygodnie. Owszem, metoda jest bolesna, ale ból jest krótki – zależy od szybkości, z jaką zerwiesz przyklejony do skóry plaster.
Depilacja laserowa – to sposób na trwałe pozbycie się włosków z twarzy, oczywiście zabiegu tego nie zrobisz sama w domu, lecz w gabinecie kosmetycznym. Jest bolesny i aby efekt był permanentny należy go powtórzyć kilka razy (5-8), za to w ostatecznym rozrachunku otrzymujesz gładką skórę do końca życia. Koszt jednego zabiegu to 100-200 zł.
Golarka – tego sposobu nie polecamy nikomu! Można się pokaleczyć, a efekt łatwo zaobserwować na skórze pierwszego lepszego mężczyzny, który goli się regularnie… Szorstka skóra, mocne i twarde włosy pod nosem.