Siemię lniane kojarzy ci się zapewne z nieapetycznym kleikiem, stosowanym na dolegliwości układu pokarmowego. Tymczasem odgrywa ono istotną rolę w kosmetyce.
Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu, z których pozyskuje się olej roślinny. Po zalaniu nasion wodą kilkakrotnie zwiększają one swoją objętość. Stosuje się je najczęściej w formie kleiku przy dolegliwościach układu pokarmowego. Można nimi także posypywać sałatki i kanapki oraz dodawać je do jogurtu lub pieczonego w domu chleba. Jednak, dzięki dużej zawartości substancji śluzowych, siemię lniane ma również istotne znaczenie w kosmetyce.
Siemię lniane na włosy
Dzięki niezwykłym właściwościom nawilżającym, siemię lniane pełni ważną rolę w pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów. Jest ono składnikiem wielu szamponów (np. Erboristica Natura ok. 33 zł) i odżywek (np. Alfaparf Semi Di Lino Diamante ok. 46 zł) przeznaczonych właśnie do tego rodzaju włosów. Siemię lniane zapobiega także łamliwości i wypadaniu kosmyków. Powinny je także stosować właścicielki włosów cienkich i farbowanych. Maskę z siemienia lnianego możesz kupić w drogerii (np. Kallos Hair Project ok. 13 zł) lub wykonać w domu, według podanego poniżej przepisu.
Maska do włosów z siemienia lnianego
Składniki: 2 łyżki siemienia lnianego, szklanka wody.
Wykonanie: siemię lnianie zagotuj w szklance wody. Odstaw do przestygnięcia. Następnie ziarenka przesiej przez gęste sitko, aż powstanie żelowa substancja. Substancję tę wetrzyj we włosy, owiń je w folię lub czepek, przykryj ciepłym ręcznikiem i trzymaj na głowie przez około godzinę.
Siemię lniane na skórę
Ziarenka lnu nadają się także do pielęgnacji suchej skóry. Znajdziesz je między innymi w mydłach (np. Gliceo-Med. Ok. 10 zł) oraz balsamach, które sprawiają, że skóra staje się niezwykle miękka. Siemię lniane znajduje się także w kosmetykach rozpulchniających, stosowanych przed mechanicznym oczyszczaniem twarzy.

Maseczka z siemienia lnianego i mleka natomiast przynosi ulgę podrażnionym dłoniom. A jeśli chcesz opóźnić proces starzenia się skóry, koniecznie pijaj napar z nasionek lnu. Kosmetyki z siemienia lnianego, które ukoją suchą skórę, możesz wykonać w domu. Oto nasze propozycje.
Maseczka do twarzy z siemienia lnianego
Składniki: łyżka siemienia lnianego, szklanka wody.
Wykonanie: łyżkę siemienia lnianego gotuj w szklance wody, aż powstanie papka. Preparat nałóż na uprzednio oczyszczoną twarz, przykryj wilgotną, ciepłą gazą i pozostaw na pół godziny. Następnie spłucz letnią wodą.
Maseczka do dłoni z siemienia lnianego
Składniki: łyżka siemienia lnianego, szklanka mleka
Wykonanie: łyżkę siemienia lnianego gotuj w szklance mleka, aż powstanie papka. Odstaw do przestygnięcia. Ciepłą papkę rozprowadź na dłoniach. Przykryj gazą i pozostaw na pół godziny. Następnie spłucz letnią wodą.