Po pierwsze nie szkodzić
Kruche, łamliwe lub rozdwajające się paznokcie to problem wielu kobiet. Pierwotnie miały być ludzkim odpowiednikiem zwierzęcych szponów i pazurów, ewolucja jednak pozbawiła nas konieczności wykorzystywania ich do obrony. Dziś funkcja paznokci ogranicza się do ochrony wrażliwej skóry palców przed zranieniem. Wpłynęło to na znaczne osłabienie ich wytrzymałości, dlatego dziś paznokcie wymagają wyjątkowej opieki. Choć wybór artykułów poprawiających kondycję płytki paznokciowej jest spory, nie osiągniemy pożądanego efektu bez zachowania podstawowych zasad. Odpowiednia dieta, regularne oczyszczanie, stosowanie rękawiczek ochronnych podczas codziennych domowych czynności bez względu na to czy stosujemy wyłącznie czystą wodę czy detergenty, to główne reguły pielęgnacji. Woda, rozmywając kreatynę na paznokciu, osłabia je, nie mniej niż środki czyszczące o silnym działaniu chemicznym. Często jest to przyczyna rozdwajania i wywijania się płytki.
Dieta i suplementy
Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na paznokcie. Dlatego nasza codzienna dieta powinna być bogata w wapń, żelazo, białko, magnez, potas, witaminę B i F, cynk oraz krzem. Jeśli wiemy, że nasza dieta nie jest odpowiednio urozmaicona, należy sięgnąć po suplementy. Na paznokciowe problemy najlepszy będzie skrzyp za sprawą zawartej w nim dużej ilości krzemionki. Innym suplementem diety wspomagającym paznokcie jest witamina A+E. Warto ją regularnie łykać, ale można zastosować także kurację od zewnątrz. Wystarczy przekłuć kapsułkę a zawartość wmasować w blaszkę paznokcia. Pozostałą ilość rozsmarować na skórkach okalających paznokieć.
Jeśli rozdwajające i łamliwe paznokcie spędzają nam sen z oczu warto wykonać badanie krwi by przekonać się czy nie jest to wynikiem niedoboru żelaza. Prawdopodobnie będzie trzeba wzbogacic dietę o żelazo w pastylkach. Białe plamki na blaszkach to oznaka niedoboru cynku i witaminy B6, które są do kupienia w aptekach bez recepty.
Skrzypovita 80 kapsułek cena ok. 20 zł:
Skrzyp zioła w tabletkach cena ok. 8 zł:
Capivit A+E Forte cena ok. 10 zł:
Oliwkowy balsam
raz, dwa razy w tygodniu można zaserwować paznokciom intensywna kuracje na bazie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Przygotowujemy oliwę w ilości, która wystarcza by zanurzyć same płytki. Należy ją podgrzać do temperatury 37 – 38 stopni. Drugą ręką wyciskamy sok z połowy cytryny. Oliwkowa kąpiel powinna trwać ok. 30 minut. Po tym czasie zmieniamy dłoń. Przed zabiegiem płytka powinna być idealnie czysta, bez odżywek, podkładów, i lakierów.
Parafina w domu
Zabieg parafinowy jest bardzo popularny, można go wykonywać w domu bez konieczności użycia specjalnych sprzętów. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste stosowanie może doprowadzić nawet do silnego przesuszenia rąk. Parafinę kosmetyczną bez problemu można kupić w każdej aptece. Przed zabiegiem robimy peeling dłoni a następnie wklepujemy grubą warstwę odżywczego kremu. Parafinę rozgrzewamy w garnku. zanurzamy na 5 sekund dłonie w parafinie uważając by nie dotknąć gorących ścianek garnka. Po tym czasie wyjmujemy dłonie, owijamy je folią a następnie zakładamy rękawice frotte lub owijamy ręcznikiem. Należy pamiętać by nie poruszać palcami, gdyż zastygła parafina może popękać, co popsuje całą pracę. Po upływie 15 – 20 minut ściągamy parafinę z dłoni, robimy delikatny masaż i wklepujemy krem.
Parafina kosmetyczna (zapachy: cytrynowy, morelowy, brzoskwiniowy, różany) cena 15 zł:
Rękawice frotte cena 30 zł:
Kształt i pielęgnacja
Paznokcie skracamy zawsze przy użyciu niemetalowego pilniczka, najlepiej sprawdzą się szklane lub papierowe. Nożyczki niepotrzebnie naruszają płytkę i mogą powodować złamania. Ruch pilnikiem wykonujemy zawsze tylko w jedna stronę by nie szarpać brzegu. Pilnik układamy ukośnie do blaszki. Bez względu na to, jaki kształt paznokcia wybierzemy, boki nie powinny być spiłowane zbyt głęboko bo może to spowodować naderwanie się płytki. Jeśli paznokcie są bardzo twarde należy regularnie stosować zmiękczacz do paznokci.
Jeśli na płytce występują przebarwienia prawdopodobnie jest to spowodowane zbyt długim stosowaniem ciemnych lakierów. Najlepiej jest więc używać naprzemiennie lakierów o intensywnych, ciemnych kolorach z bardziej stonowanymi, mlecznymi, bladoróżowymi lub bezbarwnymi. By pozbyć się już istniejących plamek można stosować specjalistyczne preparaty i odżywki lub wetrzeć co pewien czas w paznokcie miksturę przygotowaną z łyżki soku z cytryny, oliwy i sody. Po 15 minutach spłukać paznokcie letnią wodą a paznokcie będą wyglądały idealnie.
Odżywka jedwabna BelArte 12 zł:
Sally Hansen Get Growing 36 zł:
Papierowe pilniki do paznokci (zestaw 7 sztuk) ok. 10 zł:
Kryształowy pilnik Crystale File 45 zł:
Wybielacz do paznokci Artdeco Nail Care cena 38 zł:
Sally Hansen miracle cure cena 46 zł:
Kinga Marciniak