610
W życiu każdej rodziny może przyjść taki moment, gdy ktoś z jej starszych członków będzie wymagał opieki. Część osób decyduje się na to, by senior zamieszkał z nimi. Aby jednak po przeprowadzce zapewnić komfort i bezpieczeństwo osobie starszej, warto wcześniej odpowiednio przygotować mieszkanie na powitanie nowego domownika.
Przeprowadzka seniora do nowego miejsca to dla niego duże przeżycie i związane z tym obawy. Dlatego tak istotne jest wsparcie najbliższych, którzy poprzez swoją postawę i zaangażowanie pomogą starszej osobie zaakceptować nową sytuację i odnaleźć się w niej. Niewątpliwie, taka zmiana wpływa na dotychczasowe życie rodzinne i reorganizuje pewne stałe elementy w domu. Musimy jednak pamiętać, że sam fakt zamieszkania seniora w naszym domu nie zamyka tematu, lecz często wiąże się z kolejnymi wyzwaniami. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie pewnych prostych rozwiązań, również w organizacji mieszkania, które pozwolą zminimalizować rodzące się nieporozumienia – radzi psycholog Iwona Haak, ekspert infolinii TENA.
Mała zmiana – wielka różnica
Organizacja mieszkania pod kątem dopasowania do kondycji osoby starszej nie musi oznaczać wielkiej i kosztownej rewolucji. Wystarczy kilka drobnych zmian, aby senior poczuł się pewnie w nowym miejscu. Dodatkowo, należy pamiętać, że aranżacja mieszkania zawsze powinna być dopasowana do aktualnej kondycji fizycznej osoby starszej.
Wygospodaruj oddzielny pokój. Jeśli to możliwe, zapewnij osobie starszej samodzielny pokój, w którym będzie mogła spokojnie odpocząć i umieścić w nim najbliższe jej przedmioty. Dodatkowo, lokalizacja pokoju seniora mającego problem z poruszaniem się, powinna skracać jego drogę do pomieszczeń, z których korzysta najczęściej. W przypadku mieszkań piętrowych, toaleta powinna znajdować się na tym samym poziomie co jego pokój. Należy pamiętać, że osoby starsze często borykają się również z innym dolegliwościami, takimi jak nietrzymanie moczu (NTM), które wymaga częstych wizyt w toalecie. Krótka droga do toalety będzie dla seniora dużym udogodnieniem oraz zapewni łatwy dostęp do niezbędnych produktów dedykowanych osobom z NTM (np. pieluchomajtki TENA Pants).
Zadbaj o odpowiednie ustawienie mebli. Ważne, aby domowe wyposażenie nie przeszkadzało seniorowi w swobodnym przemieszczaniu się i nie krępowało jego ruchów. Osoby starsze, które na co dzień pomagają sobie balkonikiem ortopedycznym, również potrzebują więcej miejsca. Czasem wystarczy odpowiednio przemeblować pomieszczenia lub pozbyć się niepotrzebnego sprzętu, aby zapewnić seniorowi swobodę. Należy także zadbać
o to, by ostre i wystające krawędzie niektórych mebli nie stanowiły zagrożenia.
Zwróć uwagę na podłoże. Seniorzy mogą potykać się o wystające rogi dywanu. Dlatego, aby wyeliminować ryzyko upadku warto przymocować dywan do podłogi taśmą dwustronną. Można rozważyć także zamianę dywanu na wykładzinę lub całkowicie zrezygnować
z zakrywania podłogi. W tym drugim przypadku należy jednak zadbać o to, by podłoga nie była zbyt śliska.
Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. Dobre światło potrzebne jest podczas czytania
i robótek ręcznych, ponieważ nie męczy wzroku. Poza tym, sprawne poruszanie się po dobrze oświetlonym pomieszczeniu jest dla seniora bardzo ważne, podobnie jak dobra widoczność najważniejszych dla niego przedmiotów. Dlatego dodatkową lampkę w pokoju seniora umieść tuż obok łóżka na wypadek, gdyby w nocy podopieczny chciał z niego wstać.
Zainstaluj poręcze. W samodzielnym funkcjonowaniu seniora w mieszkaniu bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju uchwyty, drążki i barierki. Podczas wstawania i poruszania się, pozwalają seniorowi podtrzymać się i odciążyć ciało. Są także awaryjnym zabezpieczeniem w momencie poślizgu czy potknięcia. Takie poręczę są przydatne przede wszystkim w toalecie i łazience, gdzie należy pamiętać również o zabezpieczeniu posadzki matą antypoślizgową.
Wyznacz stałe miejsce dla ważnych rzeczy. Najpotrzebniejsze przedmioty, jak telefon czy lekarstwa powinny być zawsze w dostępnym i widocznym dla seniora miejscu. Takie rozwiązanie pozwoli osobie starszej czuć się swobodnie w mieszkaniu i unikniemy niepotrzebnego stresu w sytuacji, gdy podopieczny nie będzie mógł znaleźć danego przedmiotu. Rzeczy, z których senior korzysta najczęściej, powinny być umieszczone na wysokości rąk. Pozwoli to uniknąć częstego schylania się.
Oznakuj mieszkanie. Wskazówki w formie prostych tabliczek sprawdzają się szczególnie, jeśli osoba bliska ma problemy z pamięcią. Napisy typu: „łazienka” lub strzałki kierujące do konkretnych pomieszczeń, pomogą osobie starszej w orientacji przestrzennej. Na szufladach można umieścić informacje z ich zawartością. Dzięki temu, codzienne czynności, jak ubiór, przygotowanie posiłku, będą przychodzić seniorowi łatwiej.
O budowaniu więzi…
Przeprowadzka starszej osoby do naszego domu to duża zmiana dla każdej ze stron. Oprócz technicznego dopasowania mieszkania do potrzeb nowego domownika niezbędne wsparcie emocjonalne i zbudowanie relacji, która zapewni obopólne zrozumienie i wyrozumiałość w trudniejszych chwilach. Bliższy kontakt sprawia, że opiekun staje się dla osoby starszej doradcą i powiernikiem w wielu sprawach – także tych zdrowotnych – dodaje Iwona Haak. Nie każdy jednak opiekun musi od razu być przygotowany na tę nową rolę. W takich sytuacjach zawsze warto wesprzeć się fachowymi poradami ekspertów. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak skutecznie komunikować się z bliską osobą starszą, jak radzić sobie z emocjami w trudnych chwilach oraz jak pomagać seniorowi w pielęgnacji w przypadku dolegliwości nietrzymania moczu, sięgnij po darmowy poradnik „Zrozumieć, żeby pomóc”. Wskazówki ekspertów zebrane w poradniku można zamówić pod bezpłatnym numerem infolinii TENA 800 60 66 68.
Alejakobiet.pl