Kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne (bez względu na to, czy w postaci tabletek, zastrzyków, czy plastrów) mają zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, głównie:
– witaminy z grupy B, głównie kwas foliowy (zawarty m.in. w zielonych warzywach, bananach, kiwi
i pomarańczach) i witaminę B6 (występująca głównie w bananach, soku pomarańczowym, chlebie
z całych ziaren pszenicy, ziarnie sojowym gotowanym, drożdżach piekarskich)
– magnez (którego źródłem są kasze, ryż ciemny, orzechy , soja i fasola)
– witaminę C (zawartą w warzywach i owocach, głównie natce pietruszki, papryce, pomidorach, żurawinie i cytrusach)
– cynk (występujący w orzechach, nasionach słonecznika i dyni, bananach i warzywach strączkowych)
Pamiętajmy, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed ciążą, a wyżej wymienione składniki odżywcze są niezwykle istotne dla rozwoju płodu i przebiegu ciąży. Niedobory kwasu foliowego, czy magnezu (których niskie stężenie jest charakterystyczne dla kobiet, zażywających środki antykoncepcyjne) są przyczyną wad rozwojowych płodu oraz poronień i przedwczesnych porodów na skutek zbyt szybkiego odklejenia się łożyska. W związku z tym, konieczność suplementacji kwasem foliowym dotyczy nie tylko kobiet planujących dziecko, ale również zażywających hormony. Ponadto, kwas foliowy jest czynnikiem protekcyjnym w aspekcie chorób naczyń krwionośnych i serca (miażdżyca, choroba wieńcowa), których ryzyko wystąpienia wzrasta u kobiet stosujących antykoncepcję doustną.
Badania wykazały, że kobiety te są również bardziej zagrożone osteoporozą w wieku pomenopauzalnym (doustne środki antykoncepcyjne zmniejszają gęstość kości), w związku z czym powinny szczególnie zadbać o odpowiednią podaż i proporcje między takimi składnikami, jak wapń, witamina D, mangan, krzem, witamina K. Kobiety stosujące pigułki częściej cierpią także na nadciśnienie tętnicze, toteż powinny unikać nadmiaru sodu w diecie (sól kuchenna, mieszanki przypraw, żywność przetworzona), a zwrócić uwagę na odpowiednie spożycie produktów bogatych w potas (banany, pomidory, ziemniaki). Niestety to nie wszystkie choroby, których ryzyko wystąpienia wzrasta u kobiet, które zdecydowały się na ten rodzaj antykoncepcji. Do tych schorzeń zalicza się również rak piersi, rak szyjki macicy, a także zaburzenia lipidowe. Są to schorzenia, na które dieta ma bardzo dużo wpływ, szczególnie zawartość w niej tłuszczów i ich rodzaj. Nasycone kwasy tłuszczowe mają niekorzystne działanie w aspekcie chorób nowotworowych i krążeniowych, należy więc unikać tłustych mięs, czy nabiału pełnotłustego na korzyść ryb i owoców morza.
Pamiętajmy, że każda sztuczna ingerencja w układ hormonalny może powodować zaburzenia równowagi organizmu (jeśli nie w trybie natychmiastowym, to po odstawieniu preparatu), a dieta ma olbrzymie znaczenie w przywróceniu tej homeostazy oraz profilaktyce powikłań związanych ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych.
Justyna Jessa, dietetyk