Podstawy
Kruche liście sałat różnych gatunków z dodatkiem sosu vinaigrette to doskonałe uzupełnienie wielu dań. Można je łączyć dowolnie – nieco gorzką endywię, cykorie lub radicchio z słodkawą sałatą czerwoną lub rzymską, a dodając kilka liści aromatycznej rukoli, nadamy sałacie nieco orzechowego smaku. Liście jednak łatwo więdną, należy więc się z nimi delikatnie obchodzić. Po zakupieniu należy je więc opłukać zimną wodą, otrząsnąć i włożyć do plastykowej torby, zawinąć jej górną krawędź i dać do szuflady w lodówce. Zapewni to jej świeżość prze 4-6 dni. Jeśli mimo to sałata zwiędnie należy ją włożyć do lodowatej wody, a następnie starannie osuszyć. Zresztą wszystkie składniki sałatki powinny być dobrze osuszone – warzywa i owoce również. Inaczej sos będzie zbyt wodnisty. Warzywa i owoce odsączamy w cedzaku, przykrywając talerzem i mocno nimi potrząsając. Można też je zawinąć w czystą ściereczkę.
Wykończenie
Są trzy główne rodzaje sosów: jogurtowe lub śmietanowe, majonezowe i vinnaigrette. Przygotowanie sosu dla kilku osób (4-6) zajmuje zaledwie kilka minut. Należy jednak pamiętać, że sałatkę zalewamy dressingiem tuż przed podaniem (chyba że w sałatce jest kapusta – wtedy wcześniej, aby mogła przejść jego zapachem i smakiem).
Sos jogurtowy lub śmietanowy
Jest lekki kremowy, a jeśli chcemy żeby miał bogatszy smak można dodać do niego nieco majonezu. Sos ten można wzbogacać świeżymi ziołami, cebulą, musztardą, gałką muszkatołową, czy inną lubianą przez nas przyprawą.
Składniki i wykonanie:
4 łyżki gęstego jogurtu
6 łyżek śmietany
2 łyżki soku z cytryny
½ łyżeczki cukru
1 płaska łyżeczka musztardy
¼ płaskiej łyżeczki soli
Świeżo zmielony pieprz
Wymieszać składniki i polewać lub trzymać w lodówce do 3 godzin.
Vinnaigrette
To sos z oliwy i octu, doprawiony solą i pieprzem, z dodatkiem np. czosnku czy świeżych ziół. Ostra wersja to proporcje 2:1 dla octu, a łagodna 6:1. Pasuje do niemal każdej sałatki, a dodaje się go oczywiście tuż przed podaniem.
Składniki i wykonanie:
½ płaskiej łyżeczki soli
Świeżo zmielony pieprz
1 i ½ płaskiej łyżeczki musztardy Dijon
1/8 płaskiej łyżeczki cukru
1 łyżka czerwonego octu winnego lub ziołowego
2-5 łyżek oliwy z oliwek
Sól, pieprz, musztardę, cukier i ocet wymieszać do rozpuszczenia soli i cukru, a następnie stopniowo dodawać oliwę, czosnek, zioła i inne dodatki. Wymieszać i gotowe.
Majonez
Domowej roboty majonez nie ma sobie równych, choć jego wykonanie może być za pierwszym razem bardzo trudne. Majonez robi się z jajek, oliwy i octu. Nie należy przechowywać go długo w lodówce, najsmaczniejszy jest świeży. Warto wzbogacić go chrzanem, czosnkiem lub ziołami.
Składniki i wykonanie:
1 żółtko
¼ płaskiej łyżeczki musztardy Dijon
Świeżo zmielony czarny pieprz
½ łyżeczki soku z cytryny lub octu z białego wina
175 ml lekkiej oliwy lub oleju słonecznikowego
1-2 łyżki gorącej wody
Do małego wysokiego naczynia wbić żółtko, dodać sól, musztardę i pieprz, ubijać trzepaczką aż zbieleje, stopniowo dodawać sok z cytryny lub ocet, ciągle ubijając. Sok i ocet dodajemy w bardzo małych porcjach, inaczej majonez się zetnie. Nadal ubijając powoli dodajemy po kilka kropel oliwy, a gdy sos zacznie gęstnieć, resztę. Jeśli w połowie miksowania sos stanie się za gęsty dodajemy łyżeczkę soku z cytryny lub octu albo gorącej wody.