Strona główna ZdrowieZdrowa dieta Rodzaje płatków śniadaniowych – ich wady i zalety

Rodzaje płatków śniadaniowych – ich wady i zalety

przez admin

Płatki zbożowe z mlekiem – to najprostsze i najszybsze śniadanie. Jednak to, co jednoznacznie kojarzy nam się ze zdrowym posiłkiem, wcale nie musi takim być…

W sklepach dostępnych jest wiele różnych rodzajów płatków, jednak można je podzielić na następujące kategorie:

Musli – mieszanina płatków owsianych, żytnich lub pszennych z dodatkiem orzechów, nasion
i suszonych owoców. Zwierają dużo błonnika pokarmowego i cechują się wysoką wartością odżywczą.

Płatki kukurydziane – są najbardziej przetworzone ze wszystkich płatków i nie mają zbyt wielu składników odżywczych

Kuleczki otoczone miodem lub czekoladą – zawierają dużo cukru, przez co są wysokokaloryczne.

Co zawiera porcja płatków śniadaniowych?

Wartość odżywcza każdego z rodzajów płatków jest inna i oczywiście zależy od ich składu. Im więcej występuje w paczce różnorodnych ziaren zbóż, orzechów i nasion, tym taki produkt jest bogatszy
w witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy, magnez, cynk i żelazo. Jeżeli producent dorzucił kandyzowane owoce, czy polewę czekoladową, to płatni automatycznie niestety będą wysokokaloryczne, ze względu na zawartość cukru (w paczce płatków może się znajdować od 4 do nawet 32 g cukru!). Płatki mogą dostarczać nawet 460kcal na 100g. Poza tym, pamiętajmy, że w połączeniu z mlekiem, szczególnie pełnotłustym są bardziej kaloryczne niż np. kanapka z serem twarogowym i warzywami!

Powinniśmy również wiedzieć, że w płatkach złej jakości mogą się znaleźć takie substancje, jak akryloamid, konserwanty, emulgatory, sól, sztuczne barwniki, czy słodziki. Są to substancje bardzo niekorzystne dla zdrowia. Niektóre z nich są posądzane o wywoływanie nowotworów i innych groźnych chorób przewlekłych.

Poza standardowymi rodzajami płatków w ostatnich latach w sklepach pojawiło się wiele produktów typu  fit/light, przeznaczonych dla osób odchudzających się lub w szczególny sposób dbających o sylwetkę. Uwaga! Mogą mieć one więcej kalorii niż tradycyjne płatki czekoladowe! Zanim więc sięgniesz po nie, lepiej dokładnie przeczytać etykietę pod kątem składu produktu oraz jego wartości odżywczej i energetycznej. Jednak najbardziej  godne zaufania są płatki zawierające certyfikaty potwierdzające ich ekologiczne pochodzenie. Wówczas mamy pewność, że nie zawierają one zbędnych substancji.

Mimo, że płatki zbożowe zwykliśmy jeść wraz z mlekiem, czy jogurtem, warto wykorzystać je również w inny sposób –można przygotować z nich panierkę do ryby, zamiast tradycyjnej z bułki tartej, dodać je do sałaty z ziołami, czy pieczonego w domu chleba. W znaczący sposób wzbogacą one naszą potrawę nie tylko odżywczo, ale również smakowo.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej