Tłuszcze są niezbędnymi składnikami naszej codziennej diety. Rzeczywiście są bardzo kaloryczne, dlatego też spożywanie ich powinny ograniczyć osoby zmagające się z otyłością i nadwagą. Z pewnością jednak nie wolno tłuszczów całkowicie wykluczać z naszej diety. Mają one niebagatelne znaczenie bowiem w procesie budowy błon komórkowych. Przede wszystkim zaś, oleje dostarczają nam nienasyconych kwasów tłuszczowych, których nasz organizm nie wytwarza, a musi przyjmować wraz z pożywieniem.
Najzdrowszy olej to…
Za najzdrowszy uważa się olej rzepakowy nazywany także oliwą północy. Biorąc pod uwagę zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 olej rzepakowy ustępować może jedynie lnianemu. Warto także zwrócić uwagę na fakt na jakiej drodze otrzymywany jest stosowany przez nas olej. Może to być olej oznaczany jako ten z pierwszego tłoczenia lub uzyskiwany w wyniku tłoczenia i ekstrakcji. Zdecydowanie lepszą jakość ma ten pierwszy, posiada także charakterystyczny smak oraz zapach.
Olej – eliksir młodości
Tłuszcze roślinne, a zwłaszcza wspomniany już najzdrowszy olej rzepakowy stanowią wspaniałe źródło witamin A oraz E. Witamina E zwana jest przecież witaminą młodości. Zwalcza bowiem ona szkodliwe wolne rodniki, opóźniając tym samym starzenie się organizmu. Każdy olej zawiera także fitosterole – substancje obniżające poziom złego cholesterolu, a także polifenole, które wspomagają działanie cudownej witaminy E.
A może olej sałatkowy?
Wbrew temu co mówią hasła na opakowaniach, olej sałatkowy tak naprawdę nie różni się od tego stosowanego na przykład do codziennego smażenia. Olej sałatkowy za to łatwiej odsącza się z potrawy, która dzięki temu ma niższą kaloryczność.
Olej czy oliwa z oliwek?
Istnieje wiele badań potwierdzających korzystny wpływ oliwy na nasze zdrowie. Dzięki zawartości 75-procentowego jednonienansyconego kwasu oleinowego oliwa z oliwek skutecznie pomoże obniżyć poziom cholesterolu. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że mimo wszystko o wiele pozytywniej od oliwy z oliwek wypada olej rzepakowy. Poza tym jest on dużo tańszy od oliwy i nie posiada charakterystycznego oliwkowego zapachu oraz smaku, co nie wszystkim przypada do gustu.