Strona główna Aktualności Uwaga na niedosłuch

Uwaga na niedosłuch

przez admin

Zagubienie, bezradność, samotność – oto uczucia towarzyszące osobom cierpiącym z powodu niedosłuchu.

Poważny problem
Kłopoty ze słuchem stały się w dzisiejszym świecie problemem globalnym. W Polsce u 2 na 1000 noworodków w czasie badań przesiewowych wykrywa się nieprawidłowości w słuchu. Te dane wyglądają jeszcze bardziej dramatycznie u osób powyższej 60 roku życia – na zaburzenia słuchu skarży się aż 77% z nich!

A przecież słuch – jeden z pięciu zmysłów, którymi dysponuje każdy człowiek – pomaga nam lepiej zrozumieć świat, łatwiej odnaleźć się w otoczeniu i w prosty sposób komunikować. Nic więc dziwnego, że jego utrata albo znaczne problemy to dramat każdej osoby niedosłyszącej.

niedosłuch u dzieci


Wycofane dzieci

Kłopoty ze słyszeniem inaczej wpływają na dzieci niż na dorosłych. Maluchy cierpiące z powodu niedosłuchu mają zdecydowanie utrudnione zadanie w stosunku do słyszących rówieśników. Nauka prawidłowej wymowy, umiejętność lokalizowania dźwięku, ocena odległości stają się prawdziwym wyzwaniem.

Niedosłyszące dzieci często są odrzucane przez swoich kolegów i koleżanki z przedszkola czy szkoły. Bartek, dziś 17-latek, wspomina: – Było mi bardzo przykro, kiedy byłem odpychany przez kolegów, nie chcieli się ze mną bawić. Zresztą dorośli też bardzo mi dokuczali.
Podobne wspomnienia ma 21-letni Paweł. – Rówieśnicy w szkole uważali mnie za kogoś gorszego od siebie, nauczyciele traktowali jak niedorozwinięte dziecko. Tak, tyle przykrości może sprawić jednostronna głuchota.

Odebrana radość życia
Dorośli, którzy dopiero w trakcie życia zaczęli mieć problemy ze słuchem czy to z powodu choroby, czy wypadku lub konsekwencji wykonywanej pracy, reagują nieco inaczej. Oni już zdążyli przyzwyczaić się do funkcjonowania w świecie pełnym dźwięków. Zaburzenia słuchu sprawiają, że czują się zagubieni i odrzuceni. Nawet wtedy, gdy mogą liczyć na wsparcie bliskich.

Pani Mirosława z powodu problemów ze słuchem musiała przejść na emeryturę w wieku 53 lat. – Straciłam sens i radość życia. Myślałam, że muszę zamknąć się w czterech ścianach, być może nauczyć języka migowego.

Pan Adam, którego kłopoty zaczęły się w wieku 49 lat, opisuje: – Utrata słuchu sprawiła, że musiałem zrezygnować z aktywności zawodowej i życia towarzyskiego. Czułem niedowierzanie, żal i złość.

Na pomoc potrzebującym
Na szczęście pacjenci nie zostają ze swoimi problemami sami. Współczesna medycyna oferuje im skuteczne rozwiązanie, które pozwala pokonać niedosłuch – implanty słuchowe. Implanty stosowane są zarówno w przypadku dzieci jak i u osób w podeszłym wieku.

U Bartka, Pawła, pani Mirosławy i pana Adama zastosowano implanty firmy Cochlear. To właśnie one pozwoliły im cieszyć się pełnią życia. – Słyszę znacznie więcej! Dzięki temu stałem się bardziej towarzyski – twierdzi Paweł.

Pan Adam dodaje: – Gdyby dziś ktoś niesłyszący zapytał mnie, czy polecam implantowanie, odpowiedziałbym: tak! Istnieje duża szansa, że będziesz lepiej słyszał i komunikował się z otoczeniem. A to naprawdę ważne!

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej