Sałata była znana już w IV wieku p.n.e. Pochodzi z Azji. Jest warzywem o bardzo niskiej wartości energetycznej (dostarcza mało kalorii) i dużej wartości odżywczej (zawiera wiele składników odżywczych). Jej liście dostarczają takich witamin i składników mineralnych, jak potas, beta karoten, witamina E, kwas foliowy, witamina K, niacyna, witamina C.
Dzięki bogactwu tycz związków, korzystnie wpływa na odporność organizmu, równowagę wodno-elektrolitową, krzepliwość krwi, skład krwi, ochronę przed wolnymi rodnikami, równowagę hormonalną, a tym samym płodność i cykl menstruacyjny! Sałaty są polecane przez dietetyków szczególnie kobietom planującym dziecko, ciężarnym, z zaburzeniami cyklu miesiączkowego, dzieciom oraz osobom odchudzającym się. Nie może jej zabraknąć w diecie osób z niedokrwistością oraz chorobami metabolicznymi, jak miażdżyca, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Ponadto ma działanie moczopędne.
Gatunki sałat
Istnieje wiele gatunków sałaty, jednak najpopularniejsze z nich, to:
Lodowa – ma kruche listki, które można długo przechowywać. Świetnie pasuje do sałatek z drobiem i serami
Rzymska – posiada soczyste, sztywne liście, nadające się do krótkiego podsmażania
Rukola – jej małe, ciemnozielone, wyjątkowo aromatyczne listki są podstawą kuchni śródziemnomorskiej. Można je dodawać do ryb, jaj i sałatek
Dębowa – nie nadaje się do długotrwałego przechowywania, a bardziej do dekoracji potraw
Masłowa – charakteryzuje się miękkimi i delikatnymi liśćmi, koloru jasnej zieleni. Bywa gorzkawa w smaku. Doskonale komponuje się z kukurydzą, pomidorami, papryką i awokado
Roszponka – jej małe listki posiadają specyficzny smak. Można z niej ugotować zupę lub dodać do sałat i wędlin
Endywia –ze względu na jej gorzkawy posmak, najlepiej łączyć ją z innymi gatunkami sałat. Nadaje się do duszenia i zapiekania np. z lekkim sosem.
Przepis na sałatę śródziemnomorską
Składniki:
- Różne gatunki sałat (rukola, rzymska, lodowa)
- Oliwa z oliwek
- Zioła prowansalskie
- Ser mozzarella w kulkach
- Pomidorki koktajlowe
- Pestki dyni
Sposób przygotowania
Sałaty umyj, osusz i ułóż na półmisku. Na sałacie ułóż kulki mozarelli i umyte pomidorki koktajlowe. Posyp pestkami dyni lub słonecznika. Na koniec skrop oliwą z oliwek i przypraw świeżymi ziołami.
Justyna Jessa, dietetyk